24.05.2021 (Aktualizácia článku: 20.05.2021)
Zóny mrazuvzdornosti na Slovensku: kde co pěstovat?
Některé rostliny mohou být vysazeny na zahradě a fungovat po celý rok na stejném stanovišti bez zvláštních nároků nebo potřeby přezimování. Existují však i takové, které zimu v našich končinách nezvládají a potřebují zvláštní péči. Jak zjistíte, které rostliny zvládnou zimní mrazy v našich podmínkách?
Jaká je zóna mrazuvzdornosti rostlin?
Zóny mrazuvzdornosti určují místa, ve kterých je daný druh rostliny schopen existovat. Tyto zóny určují průměrnou nejnižší teplotu naměřenou v dané oblasti. Pomáhají nám vybrat vhodné rostliny, kterým se bude dařit v našem čtyřsezónním pásmu.
Zóny mrazuvzdornosti neboli hardiness zones lze nalézt také geograficky. Uvedené mapy však nezohledňují specifika dané lokality. Jste to vy, kdo ví, zda máte na zahradě nárazový severní vítr, nebo závětrnou zahradu. Severní vítr může náhle snížit citelnou teplotu, což může být pro rostliny zničující.
Jaké zóny mrazuvzdornosti najdete v Evropě?
-
Zóna 1: -45 °C až -51 °C
-
Zóna 2: -40 °C až -45 °C
-
Zóna 3: -35 °C až -40 °C
-
Zóna 4: -29 °C až -35 °C
Slovensko
-
Zóna 5: -23 °C až -29 °C
-
Zóna 6: -17 °C až -23 °C
-
Zóna 7: -12 °C až -17 °C
-
Zóna 8: -7 °C až -12 °C
-
Zóna 9: -1 °C až -7 °C
-
Zóna 10: 4 °C až -1 °C
Zóny mrazuvzdornosti na Slovensku
Slovensko se z velké části nachází v zóně 6, ale je zde i zóna 5 (Liptovský Mikuláš, Bytča) a zóna 7 (Bratislava). To znamená, že rostliny spadající do zón 8 až 10 nemusí v našich podmínkách přežít zimu bez přezimování.
Kde se setkáváte se zónou mrazuvzdornosti a jak se na ni odkazuje?
Jak jste si mohli všimnout, v mnoha e-shopech, kde lze rostliny zakoupit, je uvedena zónazón mrazuvzdornosti, které jsou označeny číslem nebo číslem a písmenem (například zóna mrazuvzdornosti Z6).
Před nákupem rostlin se seznamte s oblastí, ve které budou rostliny vysazeny. Zjistěte, kterým rostlinám se ve vašem regionu daří. Na severu, kde jsou tuhé zimy, přichází jaro pochopitelně později.
Kdy a kde začít pěstovat zeleninu?
Dodavatel semen určuje,kdy je správná doba pro výsev zeleniny. Většina semen je orientována na zónu mrazuvzdornosti 6. To znamená, že zahrady nacházející se v teplejších oblastech (zóna 7) mohou vysévat o něco dříve, než doporučuje dodavatel osiva.
Naopak pro pěstitele zeleniny v chladnějších oblastech (zóna 5) se vyplatí zajistit skleník, který výrazně prodlouží vegetační období v chladnějších oblastech. Dobrým řešením je předpěstování sazenic.
Jak chránit choulostivé rostliny před chladem?
Středomořské rostliny, jako jsou palmy a olivovníky, patří většinou do zóny 7 a 8. Pokud plánujete tyto rostliny vysadit na zahradě, poskytněte jim chráněné místo.
Chráněná poloha znamená místo, které je chráněno před severním větrem, zejména místo, které je chráněno před severním větrem. Taktovysazené rostliny můžete na zimu přikrýt netkanou textilií, která rostliny ochrání před poškozením mrazem. Hortenzie budou vyžadovat také specifičtější péči a přezimování.
Rostliny, jako jsou oleandry, citrusy a begonie, se pěstují především v nádobách, které se na zimu uskladní. Podařilo se vám zazimovat vaše oblíbené begonie?
Každá rostlina má svou vlastní hranici mrazuvzdornosti. Je na vás, abyste to při nákupu rostliny zohlednili. Vy sami nejlépe znáte podnebí, ve kterém se vaše zahrada nachází. Nezanedbávejte zazimování zahrady, na jaře se vám to vrátí.