01.10.2020 (Aktualizácia článku: 28.09.2020)
Která jsou nejvhodnější podzimní hnojiva na přezimování rostlin?
Už i vy myslíte na další sezonu v zahradě? Neunáhlete se, protože i zahrada potřebuje se na podzim správně zregenerovat. Je to přechodné období po sklizni a do prvních zimních mrazů - náročné na vitalitu, odolnost a zásobní látky užitkových a stejně i okrasných rostlin. Postupujte krok za krokem tak, jak vám to přinášíme v tomto blogu.
Péče o půdu na podzim
Během podzimního rytí dostaňte do půdy velké zelené rostliny a rovněž i ty, na kterých je zelených pletiv minimálně. Nemusíte je přímo zarývat, stačí je po posledním sečení nechat na vrchních vrstvách půdy. Za významné zelené hnojivo se považuje jetel, řepka a hořčice. Doporučujeme vytvořit vlastní kompost, po sklizni však vytřiďte zdravé od infikovaných zbytků. Aby mohl kompost správně „pracovat“ během celé zimy, potřebuje usnadnit likvidaci odpadu. Proto aplikujeme urychlovač kompostu přibližně 4 dávkovací odměrky na m2.
Půdu dále obohaťte o tradiční statkový hnůj, pokud ho nemáte, použijte dostupnou směs kravského a koňského hnoje s rohovinou.
Tyto složky se příliš nesnášejí s vápnem, v takové kombinaci by zničily přirozené zásoby dusíku v půdě. Avšak podzimní aplikace dusíkatého vápna je významnou pro dezinfekci a přípravu půdy na další sezónu. Další informace o granulovaných, krystalických a jiných typech hnojiv najdete v našem Slovníku pojmů.
Které minerální látky jsou vhodné a které ne pro přezimující rostliny?
Platí, že podzimní hnojiva do zahrady mají být obohacená o fosforečné, draselné a hořečnaté složky – výhodou jsou univerzální hnojiva s mikroprvky superfosfátu, draselné soli a mletého dolomitického vápence. Ty se podílejí na zpevňování pletiv a zhutnění struktury před prvními mrazy.
Méně významný je obsah dusíku, ten podporuje vyzrání vegetativních orgánů, které by do jara nevydržely. Dusíkatá hnojiva přidáváme jen do konce července (na všechny ovocné i okrasné rostliny). Rovněž chráníme půdu před přehnojením a převápněním. Investujte proto do odborného rozboru kvality půdy a nadále používejte podzimní hnojiva pro konkrétní plodinu.
Čím je specifické podzimní hnojení ovocných rostlin?
I vy jste si osvojili taktiku zrytí kruhu o průměru jeden metr kolem kmenů? Do tohoto prostoru aplikujete začátkem podzimu organické hnojivo.
To se však musí dostat přímo ke kořenům, respektive k vysíleným částem. Mnohé odumírají pro nadbytek větví, mechů, hub nebo pro vznik nádorů.
Doporučujeme provést nejprve podzimní postřik jabloní a jiných starých stromů. Dokonalou regeneraci často dovrší až řez ovocných stromků a révy, o kterém najdete skvělé tipy v tomto blogu. Efektivní regenerace vyžaduje zapravení slepičího trusu a jiných přirozených hnojiv do hloubky alespoň 15 cm. Dobrým tipem je vytvořit menší rýhy po obvodu koruny na přímou aplikaci vícesložkových podzimních hnojiv.
Co zohlednit při výživě trávníku?
-
Podzimní hnojení trávníku s vysokými dávkami dusíku není nutné. Během sezóny se tato trávníková hnojiva využívají na jeho vybarvení a zmnožení.
-
Před zimou, po posledním sečení (přibližně do října) aplikujte vícesložkové podzimní hnojivo na trávník. Při zvýšeném obsahu hořčíku a draslíku má preventivní účinek proti zimním chorobám, aby nevymrzl a neutrpěl na důsledky sněžné plísně.
-
Podzimní hnojivo na trávník má mít rovněž optimální podíl železa na vylepšení zeleného vzhledu a pro rychlejší regeneraci na jaře. O údržbě trávníku po zimě najdete spoustu skvělých rad i v blogu Jak oživit trávník po zimě.
Co na podzim s okrasnými dřevinami a růžemi?
Okrasné stromky a živé ploty si potřebují na podzim vytvořit dostatečné zásoby cukrů, výživnější a hustší buněčnou šťávu. Zmírníte tím riziko zamrzání, opadávání a jejich hnědnutí. Jemné rozházení podzimního hnojiva na jehličnany a jiné okrasné rostliny se doporučuje na přelomu září a října. Lze použít i na jiné rostliny, nikoliv však při zvýšené citlivosti na chlor (jádroviny, réva a rybíz).
Co platí na růže? Méně je více, a proto se na podzim zaměřte na řez jen v horní části, čímž zkrátíte výhonky, zbytky květů a plodů. Vhodný termín je koncem listopadu. Hnojiva na růže jsou významná v období vegetace, na podzim a během zimy aplikujte opravdu jen nízké dávky.
Péče o zahradu nelze ani na podzim nijak zobecnit - vycházejte z klimatických podmínek, typu půdy a stavu pěstovaných rostlin. Dbejte o jejich zdraví, jakoby šlo o vaše vlastní!