03.04.2020 (Aktualizácia článku: 02.04.2020)
Jak se nadobro zbavit dřevinného škůdce květopase jabloňového?
Jaro v zahradě je pastvou pro všechny naše smysly. Trávník, okrasné, ale i ovocné dřeviny se probouzejí po vegetačním klidu, což je výzvou pro všechny zanícené zahrádkáře pomoci jim zregenerovat. Jarní práce v zahradě jsou náročné i na kontrolu, respektive hubení přezimujících škůdců na různých dřevinách. Doposud jste například neslyšeli o rozšířeném škůdci jádrovin, o květopasu jabloňovém, což se však může tuto sezónu radikálně změnit. Jak tedy nejúčinněji proti němu chránit ovocné stromy?
O květopasu jabloňovém (Anthonomus pomorum) je známo, že způsobuje nevzhledné hnědnutí a postupné zasychání poupat. I když tento škůdce nedorůstá do délky více než 4,5 mm, svou aktivitou na jaře dokáže zapříčinit sníženou úrodnost jablek. Jejich „živnou půdou“ je také chladnější jaro, což umožňuje samičkám intenzivněji klást vajíčka na ještě nerozvinutých poupatech.
Po vylíhnutí larev dochází k požírání vnitřku květního pupene. Květní pupeny se tak nerozevřou, sesychají a nabírají typický polokulový tvar.
Po tom, jak se larva zakuklí, vylíhne se za velmi krátký čas dospělý brouk, požírající listy a plody. Začátkem podzimu se ukryje v listí nebo v borce (kůře) stromu a tam vyčká, dokud teploty opět nevystoupí nad 10 °C. Více o charakteristice tohoto škůdce a jeho životním cyklu se můžete dočíst i v našem Katalogu chorob a škůdců.
Preventivní opatření
První zásadou je co nejlépe provést podzimní a časné jarní úklidové práce. Před zazimováním zahrady si dejte záležet na shrabání listí, ve kterém se tento škůdce nejčastěji ukrývá.
Žádné problémy nemusíte očekávat ani na větších zahradních plochách, pokud použijete extra široké hrábě s novou pevnou násadou z hliníku. Čepel by měla být široká alespoň 65 cm a pro lepší efektivitu zvolte model s minimálně 27 plochými „prsty“. Tím snížíte riziko proklouznutí hrabaného listí.
Listí později dokážete efektivně využít při výrobě vlastního kompostu na zahradě. Samozřejmě, při zachování optimálního podílu dusíkatých a uhlíkatých látek. O dalších důležitých zásadách spojených s kompostováním jsme vás informovali v tomto blogu. V souvislosti s květopasem jabloňovým buďte zvláště obezřetní při používání dusíkatých hnojiv. Ty značně podporují růst mladých zelených výhonků, což je pro hmyzí škůdce velmi lákavé.
Ještě před použitím různých insekticidů a akaricidů proti žravému a savému hmyzu ochraňte jabloně významným hořečnatým listovým hnojivem, které je i vhodnou zálivkou do půdy.
Proti těmto škůdcům je účinný také ledek vápenatý, ale ten je o něco náročnější na aplikaci. Není vhodné používat jej na lehkých písčitých půdách a v oblastech s vysokou srážkovou činností. Tím se zvyšuje riziko vyplavování účinných látek.
Další praktická doporučení
Pokud se zaměříme na ochranu jabloní výhradně proti broukům, netřeba zapomínat ani na mechanické seškrabování staré borky (kůry). Čištění je důležité provést ještě v zimě, protože se vlivem mrazů bude odlupovat a vytvářet tak vhodné podmínky pro přezimování různých škůdců.
Je to zároveň jeden z nejstarších mechanických bojů proti květopasu jabloňovému, po kterém následovalo ošetření kmenů bílým nátěrem. To minimalizovalo vliv slunečního záření na popraskané části kmene a ještě větší znehodnocení.
Při čištění staré kůry si vystačíte se škrabkou nebo drátěným kartáčem, ale postupujte velmi pomalu. Kontrolujte, zda jste nepoškrábali mladou kůru. Každé poraněné místo dezinfikujte vhodným balzámem na ovocné kmeny, pod kterým mějte rozprostřenou bílou plachtu.
Chemické opatření
Při výběru chemických prostředků proti přezimujícím škůdcům se zaměřte nejen na podíl insekticidní, ale i olejové složky. Tím zefektivníte jejich působení na motorický a dýchací aparát jednotlivých škůdců. Vhodnou kombinací účinných látek dokážete podpořit na povrchu dřevin souvislý film, který brání samičkám v dalším ukládání vajíček.
Chemické ošetření provádíme až po vyrašení poupat s jemnou narůžovělou barvou a ukončíme těsně před kvetením jabloní. Teplota vzduchu by se měla pohybovat okolo 15 °C, aby se co nejvíce zaktivizovali škůdci a znásobil tak i ničivý účinek. Tato a další předjarní ošetření ovocných stromů provádějte při bezvětří a minimalizujte kontakt s vodou. Další doporučení ohledně postřiků ovocných dřevin jste se mohli dozvědět už i v tomto blogu, nebo si vědomosti doplňte díky následujícímu videu.
Rada na závěr
Mnozí zahrádkáři mylně zaměňují charakteristiku, způsob a intenzitu ničení ovocných dřevin květopasu jabloňovému s hruškovým. Larvy květopasu hruškového se líhnou během pozdního podzimu a přes zimu. Larva se zakuklí uvnitř poupěte. Po vylíhnutí si dospělý brouk vyhryzne otvor a dále se živí listy a výhonky hrušní.
Jelikož samičky kladou vajíčka přibližně od konce podzimu, doporučujeme použít preventivní přípravek s výrazným účinkem i proti dalším škůdcům hrušní. Květopas hruškový je podle více odborníků hrozivější, neboť se hlouběji prokouše a na stromech zanechává doslova spoušť.
To však vůbec neznamená, že máte zlehčovat jakékoli práce na zahradě a všechny dřeviny ochraňujte proti škůdcům průběžně a celoročně.