27.04.2023
Zkuste vypěstovat jostu! Chutné ovoce, které zná jen málokdo
Máte rádi angrešt a rybíz a nejraději byste pěstovali obojí? A co takhle vyzkoušet jostu? Ovoce, které v sobě kombinuje to nejlepší z obou. Kříženec angreštu a černého rybízu je V českých zahradách velmi oblíbený. Jeho výhodou je, že nemá trny a dává bohatou úrodu velkých tmavě červených až černých plodů s mírně nakyslou chutí.
Co je to josta?
Josta je ovoce – doslova vitamínová bomba! Roste ve velkých a hustých keřích s bohatým kořenovým systémem. Nemá trny a přináší úrodu v podobě černého rybízu velikosti plodů angreštu. Chuť plodů josty je jedinečná, chutná přesně jako kombinace angreštu a rybízu dohromady. Dobře zakořeněný a zdravý keř vám poskytne bohatou úrodu – několik kilogramů, v obzvláště úspěšné sezóně až 10 kg!
Josta je ovoce s vysokým obsahem vitamínu C, který obsahuje antioxidanty a flavonoidy. Tyto látky přispívají k posílení imunitního systému, detoxikaci organismu, zlepšení krevního oběhu a zdraví srdce a mají pozitivní vliv na činnost mozku.
Pěstování josty
Josta je nenáročná na půdu – ideální je hlinitá nebo hlinitopísčitá, potřebuje pouze občasné přihnojení kvalitním, vyzrálým kompostem. Ideální doba pro výsadbu je podzim nebo časné jaro. Výhodou josty je, že je odolná vůči škůdcům a chorobám a opravdu nenáročná na pěstování - klidně ji zasaďte do (pořádně) velké nádoby. Jediní škůdci, kteří dokáží jostu potrápit, jsou mšice – to však není něco, s čím by si neporadil biologický postřik. K úplné spokojenosti potřebuje josta slunné stanoviště. Pravidelná zálivka je nutností.
Jostu lze pěstovat buď od března do května, nebo od října do listopadu. Plody josty jsou zelené, dokud nedozrají, pak se zbarví do tmavě fialové až černé barvy.
Sázení josty
Sazenice josty sázíme do jamek o rozměrech přibližně 30x30x30 cm. Kořeny je nutné předem zkrátit asi o třetinu, aby se podpořil vývoj kořenového systému v zemi. Nadzemní části se seříznou na 3 - 5 nejsilnějších výhonů, na 2 - 3 očka. Ostatní letorosty je třeba odstranit.
Po zasazení je důležitá bohatá zálivka a mulčování. Jostu vysazujeme ideálně ve dvou, pro lepší opylování květů. Je však třeba dbát na rozestup jednotlivých rostlin, alespoň 1,5 metru od sebe.
Josta může dorůst opravdu bujných rozměrů - může mít až 3 metry na šířku a 2 - 2,5 metru na výšku. Proto si na její výsadbu vyhraďte opravdu velké místo.
Řez a stříhání josty
Josta vyžaduje pravidelné stříhání - stejně jako jiné druhy drobného bobulovitého ovoce. V prvních letech je důležitý “výchovný” řez, který zajistí silný a zdravý keř. Jak rostlina stárne, je vhodné provádět udržovací a zmlazovací řez.
Pokud chcete jostu namnožit, stačí vám řízky z vyvinutých letorostů – které zasadíte na podzim či na jaře. Řízek by měl mít cca 15 cm dlouhý, zasazený pod úhlem 45 stupňů, s jedním očkem nad povrchem zeminy.
Zrání a sklizeň josty
Plody josty dozrávají začátkem července - v závislosti na klimatických podmínkách, ve kterých se pěstuje. Nejlepší plody jsou na čtyřletých výhonech. Bohatá úroda josty je vhodná k přímé konzumaci, ale i pro zavařování, k přípravě džemů či sirupů.
Máte jostu ve vaší zahradě, nebo se ji teprve chystáte vysadit? Vše pro vaši zahradu najdete v našem e-shopu.