22.05.2023
Pichlavé ovoce, které se rozplývá na jazyku: Jak pěstovat angrešt?
Oblíbené a neobvyklé ovoce, které si zamilujete - sladkokyselý angrešt! Pokud ho ještě nemáte na své zahrádce, přečtěte si náš článek o tom, jak si tyto chutné plody plné vitamínů snadno vypěstovat doma.
Sázení a rozmnožování angreštu
Angrešt můžete pěstovat z volně rostoucích sazenic, rostlin v květináčích nebo pomocí řízků. Sazenice vysazujte od konce podzimu do časného jara na slunné místo do půdy s pH optimálně 6,0 - 6,5.
Pro výsadbu vykopeme jámu o rozměrech 60 x 60 cm. Do vyhrabané hlíny přidáme hnůj nebo kompost a do nedostatečně vyživené půdy i granulované hnojivo. Do připravených jamek zasadíme mladé rostliny a lehce je zahrabeme hlínou (půdu příliš nestlačujeme) a na závěr dobře mulčujeme. Jednotlivé keře vysazujeme do vzdálenosti alespoň 120 cm od sebe.
Angrešty lze množit řízkováním nebo potápěním. Při množení potápěním: uprostřed léta ohněte požadované větve k zemi a připevněte je k zemi svorkou nebo kamenem a zasypte zeminou. Za rok můžeme dceřinou rostlinu opatrně oddělit od mateřské.
Při množení řízky: řízky vytváříme v zimě nebo brzy na jaře, mimo vegetační období. Řízky by měly být alespoň 15-20 cm dlouhé a měly by být uchovávány v rašelině nebo písku až do začátku jara.
Pěstování angreštu
Agrešovým keřům se daří nejlépe v lokalitách s průměrnou roční teplotou 7 až 9 °C. Při správné péči však získáte uspokojivou úrodu i ve vyšších nadmořských výškách.
Pro svůj zdravý růst potřebuje angrešt otevřené, slunné stanoviště s mírným průvanem, aby se omezil možný výskyt padlí amerického. Angreštu se nebude dařit ve stínu ani pod ovocnými či okrasnými stromy. Je poměrně náročný na vláhu a sucho a samozřejmě potřebuje i vhodnou půdu. Ideální půdou pro keře angreštu je hlinitopísčitá hlína s dostatkem živin a samozřejmě vláhy - pozor, aby půda nebyla příliš podmáčená. Těžkou, kyselou nebo jílovitou půdu angreštové keře špatně snášejí a rychle odumírají.
Plody angreštu dozrávají a jsou vhodné ke sklizni cca od začátku července.
Hnojení angreštu
Na konci zimy je vhodné aplikovat organické hnojivo, které podpoří růst mladých rostlin během vegetace. Angrešt nemá rád velké množství dusíku, může oslabit jeho růst. Větší radost mu uděláte, když ho budete každý měsíc hnojit draslíkem - skvělé je hnojivo na rajčata!
Stříhání angreštových keřů
Starší, vzrostlé keře ořezáváme tak, abyste zajistili prodyšnost - cirkulaci vzduchu a dostatek světla pro celý keř i jednotlivé větve. Vhodnou dobou pro takový řez je polovina zimy, během suchých dnů, aby se předešlo plísním na čerstvě zastřižených výhonech. Větve starší než 4 roky již nevytvářejí úrodu, proto je vhodné je odstranit.
Při prořezávání odstřihneme starší větve a ostatní zkrátíme přibližně na dvě třetiny délky. Odstraňují se také nízko položené a opadané větve, aby se zabránilo přenosu škůdců a plísní z půdy na samotný keř. Nakonec odstraníme přebytečné středové větve, aby byla zajištěna dostatečná cirkulace vzduchu.
Škůdci a choroby angreštu
Mezi nejčastější škůdce angreštu patří plísňová onemocnění - zejména padlí americké, ptactvo a pilatka. Během napadení rostliny padlím omezujeme hnojení rostlin a je důležité uříznout všechny poškozené části rostlin. Proti plísňovým onemocněním je vhodné aplikovat preventivní postřik před květem a po odkvětu, za suchého a teplejšího počasí.
Věříme, že si angreštové keře najdou místo i ve vaší zahradě! V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat na adrese kontakt@levnepostriky.cz.