09.01.2021 (Aktualizácia článku: 07.01.2021)
Jak vyhrát boj s lýkožroutem smrkovým?
Trávíte i vy nyní více času procházkami v lese? Přemýšleli jste nad tím, v jakém stavu jsou naše lesní ekosystémy a kterými přirozenými prostředky je lze vylepšit?K rovnováze může přispět i obecně obávaný lýkožrout smrkový. Samozřejmě, pokud se přemnožil a nezačne napadat zdravé stromy. Jaký význam má pro naše lesy a čím je specifický?
Co bychom měli vědět o lýkožroutu smrkovém?
Není jediným dřevokazným, pod kůrou žijícím hmyzem vázaným na smrkové porosty. Je jich více než 30 druhů, ale právě lýkožrout smrkový je jedním z nejškodlivějších. Jeho vývoj probíhá na starších, převrácených, tlustých smrkových kmenech, výjimkou není ani symbióza s příbuznými škodlivými druhy (lýkožrout menší, lesklý, severský). Napadá strany obrácené ke slunci, dostatečně porostlé. V případě přemnožení provádí nálety na stojící, zdravé stromy. Vždy se šíří směrem k vrcholům. Musí být dostatečně silné, s tloušťkou více než 10 cm. Jen výjimečně napadá borovice a jiné jehličnany.
Hynutí smrčin je tím rozsáhlejší, čím mají škůdci k dispozici více zlomených a vyvrácených stromů (vichřice, kalamity v severním oblastech ) a čím jsou stromy náchylnější na nedostatek vláhy, stres ze změn teplot a vlivem chemikálií v půdě. Lýkožrout nemá více než tři generace za rok, a to jen v teplejších oblastech, v podhorských a vyšších severních max. 1-2 gen. za rok. Průběh vývojových fází lýkožrouta je složitý, závisí zejména na teplotních podmínek a kvalitě prostředí. Jak vypadá imago a se kterým dalším druhem škůdců se nejčastěji zaměňuje? Přečtěte si více v našemKatalogu chorob a škůdců.
Čím jsou výjimečná jeho jednotlivá vývojová stadia?
Jarní rojení není stejné pro každou oblast. Vysoko v horách může nastat až na přelomu května a června, zatímco v nižších polohách už koncem dubna. Důležité je, aby denní teplota vystoupila nad 16 °C. Pro nálety je potřebná teplota nad 20 °C, což může nastat až koncem června. Platí, že (první) jarní rojení bývá hromadnější než ostatní další.
Jak probíhají nálety a činnost imaga?
-
Pod kůru starých, vyvrácených smrkových kmenů se zavrtávají samečci, po čtyřech dnech přilétají samičky, lákané feromony.
-
Pro samičky jsou v lýku připravené komůrky. Dále prokousávají až 12 cm dlouhé chodbičky (ve směru osy kmene) a v malých zářezech kladou vajíčka (jedna samička max. 100 vajíček).
-
Za 14 dní se vylíhnou larvy, ty se během růstu až pětkrát svlékají. Larvy jsou bílé, beznohé, s hnědou, mírně ohnutou hlavou. Dále vyžírají chodbičky, ty ucpávají svým trusem a vyhlodaným dřevem.
-
Stadium kukly se v teplejších oblastech může zkrátit na 8 dní, běžně trvá 14 dní.
-
Následuje zralostní žír imag od kukelní kolébky, živí se především zbytky lýka. Dospívají za tři týdny. Potom opouštějí místo vylíhnutí.
-
Část samiček přelétá na jiné stromy a zakládá sesterskou generaci.
Co dělá z lýkožrouta jednoho z nejobávanějších škůdců lesa?
V případě, že napadne zdravé stromy, ohrožuje vrchní části kmene, co nejblíže ke koruně. Výjimkou není ani napadení celého kmene podélně, přičemž nejednou provede více než 350 závrtů na ploše menší než 1 m2. Takto napadený strom má zažloutlé, zhnědnuté jehličí, které opadává. Dále jeho přítomnost specifikuje odlupující a opadávající kůra a pod ní tzv. požerky, ale také načervenalé části dřeviny na kmeni.
Jaké jsou možnosti ochrany proti lýkožroutovi?
Výskyt škůdce se nejčastěji odhaduje aplikací nevysychavého lepu. Můžete také použít feromonové lapače na lýkožrouta, které musí být dostatečně vzdálené od zdravých stromů a nepřekrývat bylinky. Ochranu lze zajistit ručním odkorněním, ale na větších lesních plochách se spíše použije chemické ošetření insekticidy, at o ještě před založením sesterských generací. V lesním hospodářství se často používá Vaztak Active ve formě mikroemulze. Z biologických predátorů jsou nejaktivnější hmyzožraví ptáci (datle), střevlíci, vosy, mravenci a jiní pro náš otravný hmyz.