Lalokonosec rýhovaný
Charakteristika škůdce
Lalokonosec rýhovaný patří mezi brouky zvané nosatci. Poznáte je podle dlouhého "nosu" na, kterém mají tykadla. Nosatci mají různou velikost od milimetru po centimetr. Lalokonosec patří mezi větší nosatce, jeho velikost je okolo 0,8 -1cm. S lalokonoscem se poměrně běžně setkává skoro každý zahrádkář, nebo pěstitel, je to totiž velmi obávaný škůdce. Jak vypadá ovšem ví málokdo, lalokonosci jsou přes den prakticky neviditelní a umí se velmi dobře skrývat. Když už na brouka náhodou narazíte, padá na zem a dělá mrtvého. Nevěřte mu ani trochu, mrtvý není, a jen tak nebude. Napadají rododendrony, ibičky, bramboříky, kamélie, begónie, fuchsie ,ale i třeba jahodníky a jiné rostliny.
Jako jednu z indikací, že máte rostliny napadené lalokonoscem jsou vykousané listy. To dělá dospělý brouk. To, že máte vykousané listy ovšem ještě není to nejhorší, je to spíš estetická vada, která rostlinu nezahubí. Horší jsou larvy lalokonosce.Larva lalokonosce se po vylíhnutí usadí v kořenovém stystému rostlin a okusuje je. Jsou schopni mladé rostliny ožerem kořenů kompletně zničit a některé starší rostliny nenávratně poškodit. Larva je bílé až narůžovělé barvy s hnědou hlavičkou. Často bývá stočená do tvaru písmene C. Je dlouhá okolo 1cm.
Možnosti ochrany
Samozřejmě chemicky, zbavíme se tím hlavně larev, které škodí nejvíc. Chemikálie se zapravuje přímo do půdy. kde se uvolňuje a larvy zahubí.