Okrasné dřeviny
Katalog chorob a škůdců » Okrasné dřeviny
Lalokonosec rýhovaný patří mezi brouky zvané nosatci. Poznáte je podle dlouhého "nosu" na, kterém mají tykadla. Nosatci mají různou velikost od milimetru po centimetr. Lalokonosec patří mezi větší nosatce, jeho velikost je okolo 0,8 -1cm. S lalokonoscem se poměrně běžně setkává skoro každý zahrádkář, nebo pěstitel, je to totiž velmi obávaný škůdce. Jak vypadá ovšem ví málokdo, lalokonosci jsou přes den prakticky neviditelní a umí se velmi dobře skrývat. Když už na brouka náhodou narazíte, padá na zem a dělá mrtvého. Nevěřte mu ani trochu, mrtvý není, a jen tak nebude. Napadají rododendrony, ibičky, bramboříky, kamélie, begónie, fuchsie ,ale i třeba jahodníky a jiné rostliny.
Šupináčiky jsou brouci čeledi nosáčikovitých. Mají nosovito protáhlou přední část hlavy a povrch těla mají pokrytý šupinkami, které dodávají jednotlivým druhům charakteristické zbarvení. Šupináčiky přezimují ve stadiu dospělců v půdě. Na jaře nalétává na ovocné nebo okrasné dřeviny a nejprve ozieria pupeny, později z okrajů listů vyžírají drobné lalokových výřezů. Po tomto úživnom žere se páří a samičky nakladou vajíčka do půdy. Vylíhlé larvy se živí kořínky různých rostlin. Jelikož šupináčiky mají jen jednu generaci za rok, ovocné a okrasné dřeviny poškozují pouze v jarních měsících. Na ovocných dřevinách nejčastěji škodí hnědě zbarvený šupináčik obecný (Phyllobius oblongus), na růžích kovovozelený šupináčik hedvábný (Polydrosus sericeus).
Motýli mají bílá křídla. V rozpětí křídel měří 25-36 mm. Vajíčka jsou kulatá nebo mírně oválná, o průměru 0,5-0,7 mm, světle zelená, před líhnutím housenek šedá. Pestře zbarvené, dlouze ochlupené housenky dosahují délky 3,5 cm. Kukly jsou rudohnědé až černé, 9-12 mm dlouhé, uložené v pavučinovém předivu.