23.04.2020 (Aktualizácia článku: 22.04.2020)
Tipy, jak se zbavit plevele v zahradě
Plevele v zahradě svádějí nekonečný konkurenční boj se zemědělským a okrasným rostlinstvem. Jsou často skromnější v podmínkách na život, odolné vůči nepřízni počasí a zásahům člověka. Potřebují však tentýž komplex živin, a to ve stejnou dobu jako užitkové plodiny. Mezi plevele patří různé toxické, ale i léčivé porosty, ale v konečném důsledku zapříčiňují snížení úrodnosti. V mnoha případech o 10 až 20 %. Jak tedy účinně omezit jejich výskyt a negativní vlivy? Vše potřebné jsme shrnuli v tomto článku.
Základní opatření
1. Co je to za plevel?
Postupujete při výběru účinných metod podle konkrétního typu plevele, jeho vegetačních (vývojových) a generativních specifik? Říká se, že podle plevele poznáte druh půdy a její kyselost, neboť i těmto porostům vyhovují rozdílné podmínky. Spoustu dalších užitečných informací o plevelích najdete i v našem Slovníku pojmů.
Z množství informací nepřehlédněte jejich dělení na jedno, dvouděložné a trvanlivé plevele. První dva typy se rozmnožují převážně semeny, mohou mít delší vegetační období a vyhovuje jim zanedbaná, neoraná půda (rdesno ptačí) nebo vycházejí až po oteplení půdy (durman). Jsou mezi nimi i celoroční plevele (heřmánek, pastuší kapsička). I mezi těmito druhy se najdou houževnaté porosty, rozmnožované kořeny a přitom nepatří k trvanlivým plevelům (pýr plazivý). Při základní prevenci musíme tak zabránit dozrávání semen nebo úplně zneškodnit kořeny.
2. Postupné vynášení semen na povrch a jejich likvidace
Vhodné podmínky pro to jsou po dostatečné závlaze, následném zvýšení teploty půdy a jejího okolního prostředí. To dosáhnete umístěním průsvitné fólie, čímž se klíčení zefektivní. Vyzrálé plevele pak zlikvidujeme (kosením, pálením), ale v případě použití do kompostu doporučujeme dodržovat tento postup. Platí, že jako kompost či zelené hnojivo lze použít pouze mladý plevel, bez vyzrálých semen.
3. Zneškodnění trvalých plevelů
Nejprve postupujeme podle předchozích doporučení, abychom spolu s kořeny a odnožemi zlikvidovali i zbylá semena v půdě. Poté, jak plevel doroste >do výšky přibližně 20 cm, zlikvidujeme ho seškrabáním, ale také použitím vidlí. Vynášení kořenů urychlí i pravidelné zavlažování a vápnění.
Pozor, vytrvalé plevele nedoporučujeme používat v kompostu. Nemusíte zlikvidovat úplně celý kořenový systém. Je velmi silný a může se opět „uchytiť“ mezi kulturními plodinami.
4. Mechanické zásahy a užitečné zahradnické práce
Na menších plochách postačí pravidelné ruční vytrhávání a sekání. S sekáním však vyčkejte alespoň 2 týdny po výsadbě. Jinak dosáhnete opačného efektu a mladý kvetoucí plevel zesílí. Na rozsáhlejších pozemcích jsou výhodné prutové brány nebo použití radličkového podmetacího kypřiče. Na zarostlých chodnících, mezi dlaždicemi nebo po stěnách doporučujeme mechaniku s tzv. piezo zapalovacím systémem. Tyto způsoby vyžadují jisté dovednosti až odbornost. To se vztahuje i na výrobu domácího kompostu, ve kterém nesmí být nadměrné množství dusíkatých látek. Tím jen urychlíte růst kopřivy, bažanky či blínu.
Proti rozrůstajícímu plevelu ze sousedních či méně udržovaných zahrad je výhodné (pod)betonování mezi pozemky a používat pouze čisté osivo (bez semen plevelů), respektive regenerační směsi na oživení a údržbu trávníku.
Oblíbeným opatřením je „předběhnout“ plevel ve vývoji předpěstovanými sazenicemi, a to na vyvýšených záhonech, brázdách. Semena plevelů jsou tak ve spodnějších vrstvách, nedokáží vzklíčit. Takové záhony jsou produktivnější a vytvářejí lepší podmínky pro hustší výsadbu (zejména zeleniny). To zabraňuje průniku světla a nastává narušení fotosyntetických procesů v plevelech.
Biologické a užitečné domácí tipy
- Houbové patogeny, u nás rozšířená zejména rez vonná. Parazituje na pcháčích a jiných kulturních plodinách. V různých moderních přípravcích proti plevelům se využívají likvidační účinky houby Phytophtora a Colletotrichum.
- Vypouštění členovců (žížal)
- Jablečný ocet: má likvidační účinek podobný totálnímu herbicidu. Pokud ho smícháte s běžným kuchyňským saponátem v poměru 1:1, účinek octa vzroste.
- Borová sůl – vhodná na větší zahradní nebo vydlážděné plochy. Může účinkovat také jako rychle působící hnojivo Borax s optimálním složením boru a hořčíku. Podobně funguje i jedlá soda.
Chemické zásahy
Provádíme je až po vzejití plevele, kdy je již dostatečně velký (20 cm). Podmínkou je zralá listová plocha. Jiné požadavky se vztahují na preemergentní herbicidy, aplikované na ještě malé plevele.
Naše rada - Postřiky provádějte za slunečného, bezvětrného počasí (po dešti). Účinné jsou přípravky s glyfosátem, které ničí vzešlá semena, popřípadě narušují kořenový systém a urychlují odčerpávání živin. Po tomto přípravku mohou být viditelné sytě žluté plochy zvadlých plevelů.
Na závěr bychom rádi připomněli, že i plevele v zahradě mají svůj význam a mnohé z nich prospěšné jednak pro rostliny, půdu a také člověka. Stávají se krmivem, „lapačem“ škůdců nebo zmírní různé naše zdravotní neduhy. Dáte jim tedy možnost prosadit se? :)