24.06.2023 (Aktualizácia článku: 08.12.2023)
Proč neplodí švestka? Tipy a triky od zkušených zahrádkářů
Znáte to – zahrada je v plném květu, ale když přijde čas na dozrávání ovoce, některé stromy prostě neplodí. Tento problém můžete mít i se švestkou, jaké jsou nejčastější problémy?
Chybějící opylovač
Velmi častým problémem je nesprávný nebo zcela absentující opylovač. Některé odrůdy švestek jsou samosprašné, ale některé potřebují pomoc hmyzu.
Řešením je například vysazení rodiny včel do vaší zahrady, ale nezapomeňte, že i samotné včely v tomto případě vyžadují dávku péče.
Zhodnoťte používání chemických postřiků v blízkosti švestky a celkově ve vaší zahradě – pokud jich používáte příliš mnoho a na velkých plochách, mohlo se stát, že jste opylující druhy hmyzu jednoduše vyhubili.
Nesprávný řez švestky
Zastínění koruny nebo nesprávné rozlišení květních pupenů během vegetačního období může být prvním problémem, který se vyskytne při nesprávně provedeném řezu. Málo prosvětlená koruna nebo ponechání příliš mnoha přebytečných větví může strom oslabit a snížit jeho plodnost na naprosté minimum.
Také je důležité dodržovat správný termín pro řez švestky – v zimním období nebo po sklizni plodů, aby měl prořezaný strom prostor zotavit se a připravit na novou sezónu.
Jak správně prořezat švestku
Mladá švestka po výsadbě velmi rychle roste a pučí, proto je první řez velmi důležitý. V koruně ponechte 3 - 5 kosterních větví, které seříznete na jednu úroveň. Terminál by měl zůstat vyčnívat asi 15 - 20 cm a konkurenční letorosty by se měly během sezóny pravidelně zaštipovat.
V dalším roce stačí upravovat kosterní větve mírným řezem, boční výhonky zkracujeme pouze v případě, že přesahují mateřskou větev a na kosterních větvích zakládáme v pravidelných intervalech polokosterní větve. Slabé, polámané a nemocné větve je samozřejmě třeba odstranit. Po založení prvního patra můžeme založit druhé patro z nejméně 4 vhodných větví – a to nejméně ¾ metru nad prvním patrem!
Důležitým řezem je udržovací řez – používá se k prosvětlení koruny prořezáním zahušťujících větví a odstraněním konkurenčních výhonů.
Strom oslabený chorobami nebo škůdci
Jednou z častých příčin může být silné oslabení stromu v důsledku napadení škůdci nebo chorobami. V tomto případě hraje důležitou roli včasná prevence a pravidelná ochrana proti škůdcům pomocí postřiku švestky. Mezi nejčastější škůdce a choroby švestky patří:
-
červená skvrnitost listů: houbové onemocnění, které způsobuje infekci mladých listů, na nichž se asi 6 týdnů po infekci začínají objevovat oranžové až hnědo-červené vystouplé skvrny. Zatím neexistuje řešení této choroby, proto je nutná prevence - aplikace měďnatých přípravků, jako je Kuprikol, před květem a bezprostředně po odkvětu např. postřik Dithane.
-
šarka švestek: nebezpečné virové onemocnění švestek a dalších peckovin, projevuje se světle zelenou nebo žlutozelenou kresbou, plody jsou promáčklé, hnědo-oranžové a bez chuti. Řešením je likvidace
-
nemocných částí stromů nebo celých stromů a odstranění přenašeče této choroby - mšic.
-
sviluška ovocná: tohoto škůdce poznáte podle červených vajíček v blízkosti pupenů a později podle oranžových larev. Poškozuje rostlinu vysáváním šťáv a na listech se objevují žluté až žlutohnědé skvrny. Vhodným řešením je aplikace postřiku Ortus 5 SC.
-
mšice: nejznámější a nejrozšířenější škůdce, který saje rostlinné šťávy a přitahuje další škůdce. Kromě toho často přenášejí i virová onemocnění. Účinným řešením je použití postřiku, např.: Biool, Careo Ultra nebo lepové destičky… naštěstí je dnes na trhu spousta řešení na odstranění mšic!
-
obaleč švestkový: způsobuje červivost švestek – dozrávajících plodů, které jsou náchylné na moniliovou hnilobu. Vhodným postřikem je Mospilan 20 sp nebo Spintor.
-
moniliová spála: houbové onemocnění, které se šíří zejména během chladných a vlhkých dnů v období květu a může přezimovat v tzv. moniliových mumiích, které na jaře uvolňují velké množství spor. Řešením je odstranění a spálení napadených částí stromů a postřik s Magnicur Quick.
-
hnědnutí listů: houbová choroba způsobující hnědnutí a vadnutí listů. Napadá listy, letorosty a plody a postřik provádíme preventivně, cca týden po odkvětu – pomocí Horizon 250 EW.
-
suchá skvrnitost: houbové onemocnění způsobující hnědé skvrny na listech, které později opadávají. Současnými příznaky jsou skvrnitost plodů a klejotok. Vhodným přípravkem jsou postřiky na bázi mědi.
-
rez švestková: tato choroba se projevuje oranžově rezavými skvrnami na povrchu listů. Choroba se může objevit i na plodech a větvích, při nedostatečném odstranění může přerůst do epidemie. Řešením je postřik přípravkem Horizon 250 EW a důkladné odstranění napadených částí stromu a spadaného listí.
Pozdní mrazy a větrné stanoviště
V případě pozdních mrazů, které se v naší oblasti občas vyskytují, je možné, že mladé pupeny na švestkách zmrzly a odumřely. Tomu lze zabránit pouze speciálním vyhříváním stromu – tuto techniku používají především profesionální pěstitelé v sadech, protože její použití v „domácí zahradě“ je poměrně ekonomicky nákladné.
Druhým důvodem může být větrné stanoviště, protože vítr může mladé květy švestky vysušit a zapříčinit jejich odumření. Řešením je vytvoření závětří, nebo pokud máte ještě mladý strom s nepříliš rozsáhlým kořenovým systémem, zvažte jeho přemístění na méně větrné stanoviště.
Doufáme, že vám naše tipy pomohou dosáhnout v letošní sezóně bohaté úrody sladkých švestek. Držíme palce!