22.02.2015 (Aktualizácia článku: 03.04.2020)
Hnojit dusíkatým vápnem znamená mít zdravou půdu
Jak udržet půdu zdravou a úrodnou?
Zdravá půda bez zárodků nemocí, bez půdních škůdců a semen plevelů je základním předpokladem pro udržení zdravých porostů a kvalitní úrody. Záplavy často zvýší zamoření půd, proto je nutné půdu pravidelně ekologicky dezinfikovat.
Co obsahuje dusíkaté vápno?
Dusíkaté vápno je vyrobeno z přírodních surovin - z vápence, uhlí a vzdušného dusíku. Díky němu je půda obohacena o základní živiny - dusík a vápník.
V dnešní době, kdy na trhu není k dispozici žádný registrovaný přípravek k dezinfekci půdy pro běžného zahrádkáře, dusíkaté vápno je jedinou částečnou náhradou na trhu.
Výhody dusíkatého vápna
- 1 - Hnojivo se v půdě beze zbytku rozloží
- 2 - Nezanechává rezidua
- 3 - Nepoškozuje plodiny
- 4 - Neohrožuje nejbližší zdroje povrchových vod
Jak aplikovat dusíkaté vápno?
Dusíkaté vápno je určeno k základnímu hnojení před setím nebo výsadbou, a vzhledem k jeho toxickým meziproduktům při jeho rozkladu ho musíme zapravit do půdy s předstihem minimálně 14 dnů. Jeho přeměnou v půdě se kromě amoniakálního dusíku navíc uvolňuje aktivní vápno, které rostliny okamžitě přijmou. Dusíkaté vápno významně omezuje napadení rostlin sporami patogenních hub vyskytujících se v půdě.
Dusíkaté vápno ničí tyto škůdce
Dusíkaté vápno s vysokým efektem ničí vajíčka a mladé slimáky bez ohledu na teplotu a vlhkost. Výskyt drátovců je také do značné míry omezen. Slimáci jsou v současnosti velkým problémem a jejich kalamitní výskyt přivádí pěstitele do zoufalství. Najdete je na vlhkých, trvale zastíněných místech. V těchto oblastech obvykle přezimují a na jaře se vydají za potravou. Během vlhkého počasí a dostatku potravy se slimáci klimaticky přemnoží. Likvidace ručním sběrem nepřináší dostatečný elekt. Zde se právě uplatní překvapivý účinek dusíkatého vápna. Pokud však chcete znásobit efektivitu, doporučujeme sáhnout po produktech, které slouží výlučně ke zneškodnění plžů.
Dávkování dusíkatého vápna
Už v dávce 30 g/m2 se dostaví pozitivní výsledky. Aplikace se provádí časně ráno na vlhkou půdu. Za suchého počasí se účinek zlepší slabým zapravením do půdy. Dusíkaté vápno současně zničí i vajíčka slimáků. Při cíleném použití se snížil výskyt slimáků až o 90 %.
Na mnoha půdách, kde se pravidelně pěstuje košťálová zelenina (kedlubna, květák, kapusta, zelí, ředkvičky a jiné), se jí i přes dobrou péči nedaří. Vadne, vytahuje se a kořeny mají uzlovité zduřeniny. Příčinou těchto příznaků je choroba nazývaná nádorovitost košťálovin. Tato nemoc přetrvává v půdě ve formě trvalých spor, které jsou stálou infekcí pro košťáloviny. K dosažení dobrých pěstitelských výsledků je třeba 2 - 3 týdny před výsadbou aplikovat 30 - 100 g dusíkatého vápna na 1 m2 s důkladným zapracováním do povrchové vrstvy půdy.
Význam kompostování
Kompostování kuchyňských a zahradních odpadů na zahradě je důležitým přínosem k likvidaci odpadků. Organické a další přírodní látky se tak přirozeným způsobem opět vracejí do oběhu. Kompost pomáhá zlepšovat půdní strukturu, zvyšuje schopnost půdy zadržovat vláhu a živiny. Kompostování bez použití dusíkatého vápna je doprovázeno častým výskytem zápachu a stává se líhní velkého množství hmyzu, zejména much.
Dusíkaté vápno díky svému vysokému obsahu vápna a organicky vázané formy dusíku podporuje velmi příznivě biologický rozkladný proces s potlačením původců velké škály hnilob. Organické odpady se rychle a spolehlivě mění na hodnotný humus, zničí se larvy much, slimáci a jejich vajíčka, semena plevelů a původců houbových chorob.
Aplikace dusíkatého vápna do kompostu
Kuchyňské a zahradnické odpady se postupně hromadí ve vrstvách cca 25 cm, pokud je to nutné, navlhčí se. Pak se posypou dusíkatým vápnem v dávce 100 g/m2. Žížaly pomáhají tvorbě humusu. Do kompostu se dostávají z přidané zeminy. Proto dusíkaté vápno aplikujte na jednotlivé vrstvy tak, jak je výše uvedeno. Žížaly přelézají postupně vrstvami i přes vápno a podporují žádoucí rozklad přidaného organického materiálu.
Cena dusíkatého vápna
Cena dusíkatého vápna sa pohybuje od 6 €/3 kg, avšak výhodnější je koupit 25 kg pytel s cenou do 50 €, které můžete aplikovat na mnohem větší plochu, v závislosti na typu aplikace (podzimní, před setím).
Nyní už víte téměř vše o dusíkatém vápnu, abyste jej mohli úspěšně používat. Sami se dokonale přesvědčíte o výhodných účincích tohoto tradičního biologického hnojiva.