23.11.2024 (Aktualizácia článku: 23.11.2024)
Boj se škůdci a chorobami pokojových květin. Často je na vině zalévání
I když se o pokojové rostliny staráme pečlivě, někdy se mohou vyskytnout problémy. Nejčastěji je způsobíme sami, a to nadměrným zaléváním.
Při diagnostikování nemoci pokojové rostliny je důležité pečlivě pozorovat nejen rostlinu, ale i prostředí, ve kterém se nachází. Pokud zjistíte některé z těchto problémů, snažte se rychle reagovat úpravou podmínek nebo použitím vhodných opatření na ochranu rostlin. Prvním krokem boje s nemocemi či škůdci na pokojových květinách je však vždy stejný: izolace napadené rostliny od ostatních. Vrátit ji zpět doporučujeme až po úplném vyléčení.
Mšice na pokojových květinách
Mšice na pokojových květinách mohou být skutečnou pohromou. Napadají rostliny a poškozují jejich listy. Zbavit se jich můžete umytím každého napadeného listu z obou stran saponátovou vodou. V případě rozsáhlejšího napadení sáhněte po ověřených přípravcích na savé a žravé škůdce, například Neemazal TS. Ošetření je někdy nutné opakovat několikrát, protože vajíčka všech mšic se při prvním ošetření nemusí zničit a v krátké době se z nich vylíhnou noví jedinci. Proto buďte obezřetní a napadenou rostlinu důkladně kontrolujte alespoň měsíc po ošetření.
Mušky v květináči (smutnice)
Prvním signálem, že se v květináči rozmnožily malé černé mušky (smutnice), bývají popadané mrtvé mušky v blízkosti květináče. Mušky na květinách bývají oblíbenou potravou pro pokojové pavouky, kteří tímto způsobem paradoxně v boji s muškami pomáhají. Tento boj samozřejmě není dostatečný, protože v důsledku vyšší vlhkosti a nadměrného zalévání květin se v půdě mušky přemnožily a nacházejí se v ní kromě vajíček také vylíhnuté malé larvy, které se velmi rychle vyvinou v dospělé mušky.
Je to kolotoč, který vyhrajete pouze tehdy, pokud se zbavíte dospělých mušek, aby již nekladly další vajíčka, a zároveň zlikvidujete vajíčka a larvy v půdě. Přesazení květiny problém obvykle nevyřeší, pouze ho oddálí. I kdybyste při přesazování důkladně umyli kořeny rostlin, je velmi pravděpodobné, že některé larvy smutnic na kořenech přece jen zůstanou. Brzy dorostou v dospělé mušky, ty nakladou vajíčka a z nich se líhnou další a další larvy, pokud bude půda opět vlhká.
Dospělé černé mušky v květinách neškodí, ale larvy ano. Kromě rozkládajícího se organického materiálu požírají i kořínky rostlin, čímž oslabují jejich vitalitu. Na včasné zachycení dospělých mušek pomohou žluté lepové desky. Jednak včas signalizují problém s muškami, ale také odchytí dospělé jedince a zabrání jim v kladení dalších vajíček.
K likvidaci larev použijte parazitické hlístice. Do larev smutnic se dostanou dýchacím nebo trávicím ústrojím. Rychle se u svého hostitele rozmnoží. Hostitel hyne a hlístice si hledají nového. Hlístice budou v půdě žít, dokud budou mít živé hostitele. Poté také uhynou.
Padlí se obvykle objevuje v podmínkách s vysokou vlhkostí, podobně jako jiné houbové choroby se nejlépe rozvíjí v teplých a zároveň vlhkých podmínkách. Vyhovuje jí také stísněný neprůdušný prostor. Pokud je rostlina bujného vzrůstu nebo jsou květy příliš blízko sebe, zvyšuje se riziko vzniku padlí. Pozor i na nesprávné hnojení, přehnojení dusíkem nebo nedostatek světla mohou rovněž přispět k rozvoji této choroby.
Pokud je napadení mírné, můžeme bílé povlaky odstranit vlhkým hadříkem. V případě silnějšího napadení můžete použít přírodní prostředek. Floravita Coco na bázi listového hnojiva s kokosovým mýdlem. Vytváří ochranný film, pomáhá při smytí mycelia a vajíček patogenů a zvyšuje odolnost rostlin proti houbovým chorobám a škůdcům.
Plíseň v květináči
Častým problémem u pokojových květin je plíseň v květináči, která vzniká při nevhodných podmínkách, jako je nekvalitní nevyzrálý substrát nebo vysoká vlhkost půdy v květináči. V případě, že se plíseň objeví, je nutné použít vhodný postřik, který zabrání jejímu šíření. Na ošetření plísně na půdě v květináči můžeme doporučit přípravek Magnicur Energy. Stačí ho zředit podle návodu a aplikovat na půdu nebo postříkat infikované rostliny. Tento přípravek pomáhá eliminovat houbové choroby a chrání vaše rostliny před dalšími infekcemi.
;
Součástí správné péče o pokojové květiny je pravidelná kontrola jejich stavu, abyste odhalili případné problémy s hmyzem nebo chorobami co nejdříve. Nůžky na květiny jsou užitečné pro úpravu nadměrného růstu a odstranění suchých nebo poškozených listů. Měly by být vždy ostré a vydezinfikované. Květinám dopřejte dostatek živin, správné světelné podmínky a přiměřenou zálivku. S vodou to nepřehánějte a substrát nechte občas proschnout.