29.10.2020 (Aktualizácia článku: 26.10.2020)
Jak se zbavit vinných mušek známých také jako octomilky?
K problematickému výskytu vinných mušek dochází v interiérech našich domácností. Na terasách, balkonech a v zahradách jsou součástí přirozeného potravního řetězce pro žravý hmyz, ještěrky, ryby a ptáky. Jak je poznat a natrvalo vymýtit z příbytků?
Jak poznáte vinné mušky (octomilky)?
Pro tento drobný létající hmyz je typickým znakem prodloužený hnědý trup a sytě červené oči. Délka těla dosahuje max. 3 mm. Vinné mušky se velmi rychle rozmnožují, dospělé samičky kladou vajíčka do přezrálého, hnijícího ovoce, zeleniny a dalších organických zbytků z jídel a kompostů. V průběhu tří dnů se z vajíček vylíhnou larvy. Přibližně po sedmi dnech už poletují jako dospělé černé mušky.
V případě, že dobře znáte „ohniště“, místo líhnutí larev tohoto drobného hmyzu, můžete použít insekticid Dimilin TB2. S účinkem do 4 dnů narušuje proces svlékání, tvorbu kutikuly ve všech stádiích larev.
V přirozeném venkovním prostředí odchytíme vinné mušky rozvěšením Stopset žlutých lepových desek. Doporučujeme je na menší záhony. Umístěné na sluneční straně stromů, když se plody začínají vybarvovat dožluta. V domácím prostředí odchytáváme mušky v květináčích pomocí žlutých lepových šipek nebo je zavěsíme do výšky horní třetiny rostliny.
Co způsobují minimální nároky na přežití?
-
Daří se jim v jakémkoli vlhkém prostředí při optimální teplotě do 25 °C
-
Největší výskyt zaznamenávají v uzavřených prostorách v jarním a letním období, dokud teploty nevystoupí nad 30°C
-
Jejich základní potravou jsou kvašené šťávy, víno, džusy, ovoce, zelenina, zbytky na talířích a v odpadkových koších. Kromě běžných náletů přes okna, větrací systémy a stoupačky se dostávají dovnitř prostřednictvím sebrané úrody – stačí pár vajíček na organické hmotě a vinné mušky u nás zdomácnějí – podobný problém jsme již analyzovali v blogu Jak se nadobro zbavit štěnic, molů, švábů, mravenců a jiného obtížného hmyzu.
Jak vymýtit tyto malé černé mušky z interiérů?
Především jim musíte znemožnit vhodné podmínky účinnou prevencí - základem je hygiena kuchyně, skladovacích prostor a míst, kde se hromadí odpadky. Sílu běžných saponátových přípravků kombinujte namícháním roztoků z octa, jedlé sody a vařící vody.
Čisticí pomůcky po použití opláchněte, osušte, pravidelně měňte za nové. Na zanesené odpady a sifony používejte Enviline proti ucpávání a šíření zápachu z potrubí. Zbytky potravin a nápojů skladujte v chladném, suchém prostředí. Nespotřebované použijte v kompostu nebo umístěte mezi bioodpad ve venkovních odpadkových koších. Kontrolujte stav a hygienu vnitřního prostředí myček, lednic a spíží.
Moderní estetické formy vábení létajícího hmyzu používáme namísto tradičních mucholapek. S různými barevnými potisky podporují příjemnou domácí atmosféru. Všestranné působení přinášejí sanium stick insekticidní tyčinky jako insekticidní, hnojivé a dekorativní přípravky na pokojových rostlinách. Přidání „komfortních“ vonných směsí (eukalyptus, hřebíček, bazalka, levandule) do univerzálních sprejů proti muškám s pozvolným účinkem se také osvědčí v každé domácnosti. „Komfortní“ jsou jen pro člověka, na mušky působí odpudivě.
Účinné babské rady, jak odstranit vinné mušky z domácností:
-
pravidelné vysávání, kombinace suchého a mokrého čištění podlah, kuchyňských a ostatních skladovacích prostor
-
pěstovat okrasné masožravé rostliny (tzv. mucholapky)
-
kombinovat chemickou ochranu s domácimi pastmi na vinné mušky. Stačí hlubší miska s lahodnou sladkou návnadou - úniku zabráníte ponořením v octu, mléce a přidáním pepře. Jakoukoli návnadu či prostředek na odchyt obtížného hmyzu považujte za doplňkový, vedlejší - prvořadé je zdravé a čisté domácí prostředí.