Zásobní hnojiva
Pomáhají zahradníkům řešit problém dávkování živin podle skutečných potřeb rostlin. Zejména v době, kdy se již ochlazuje, což má negativní vliv na růst a příjem živin. Zásobní hnojiva jsou většinou granulovaná v pryskyřici - přesný poměr N, P, K, ale také boru, mědi, zinku, hořčíku a železa je obvykle o 50 % vyšší (v chelátové formě).
Jejich účinnost spočívá v tom, že pryskyřičný obal umožňuje pronikání vodních par hluboko dovnitř. Dochází k chemické reakci a živiny se z granulí uvolňují. V důsledku toho se uvnitř granule vytvoří tlak, který je vyšší než v okolním prostředí. Roztok tak proniká z granulí ven.
Účinnost celé reakce je ovlivněna pouze množstvím vodní páry. Těch je tím více, čím vyšší je teplota substrátu - čím je teplejší, tím více vodní páry a také více živin. Tento princip pouze kopíruje potřeby rostlin v různých klimatických podmínkách - čím tepleji, tím větší spotřeba živin.
Na vývoj rostlin má vliv nejen samotná venkovní teplota, ale také vývojová stádia, takže v létě je vhodné, aby sebalkonovým rostlinám v létěpravidelně přidávat také ve vodě rozpustná hnojiva ze zálivky.
Největší výhodou zásobních hnojiv jedoba působení až 6 měsíců, aniž by hrozilo přehnojení, popálení nebo zasolení, protože granule uvolňují pouze potřebné množství živin.