Základní hnojení
Plné (základní) hnojení je kombinací tří nejdůležitějších stavebních prvků pro růst a výživu rostlin. Jedná se o dusík (N), fosfor (F) a draslík (K). Podle počátečních písmen jejich latinských názvů se ustálil název plná (základní) hnojiva NPK. ucelený přehled těchto a mnoha dalších složek naleznete v části Hnojiva.
Hnojiva NPK se proto nejčastěji používají k hnojení půdy na začátku vegetačního období, tj. před výsadbou rostlin. Záleží však také na druhu, protože mnohé rostliny jsou náročné na spotřebu těchto složek a musí být hnojeny v průběhu vegetačního období.
Předem dohodnutý poměr složek NPK je rozhodující zejména pro jarní a podzimní hnojení. Přípravků NPK je tak velké množství, ale jejich výhodou je snadná aplikace a okamžité zapravení do půdy.
Univerzální NPK - pro univerzální použití na celé zahradě je důležitý poměr N 11 %: P 7 %: K 7 %. Ideální je toto hnojivo zapravit do půdy před setím, výsadbou. Velmi účinné jsou v granulované formě, jednoduše se rozprostřou po ploše, ale celý proces se provádí za sucha, aby nedošlo k vyluhování účinných látek. Po zapravení do půdy se provede zálivka.
Jsou velmi účinné v mírně kyselých až neutrálních půdách. Lze je aplikovat na ovoce, zeleninu, polní a okrasné plodiny a vinnou révu. Nejsou však vhodné (v granulované formě) pro rostliny citlivé na chlór, jako je plodová zelenina a květiny.
Hostitelské NPK s guánem - Má podobné účinky a poměr tří základních prvků jako také univerzální NPK. Obsahuje více guana (trusu mořských ptáků). Do půdy by se mělo zapravovat na jaře nebo na podzim, používá se i při pěstování mezí. Běžné chemické složení - N 5 %, P 2 %, K 8 %.
Podzimní NPK s guánem - Tyto přípravky splňují požadavky na organickou výživu všech druhů rostlin. Používá se ke hnojení a zlepšení humusové složky. Ačkoli je to v rozporu s názvem, lze jej použít i pro časné jarní hnojení. Nejčastěji se používá k výživě stromů a keřů pro podzimní sazenice.