Pesticidy
V širším slova smyslu je to označení pro všechny chemické látky a specifické přípravky určené k podpoře kvality a regulaci škůdců na zahradách. V praxi nejvíce používáme dvě hlavní skupiny pesticidů, a to na ochranu a jako dezinfekční prostředky, biocidy. Pesticidy se dále specifikují podle účinných látek, kterými mohou být buď chemické látky, nebo prospěšné mikroorganismy. Používání pesticidů jako specifických přípravků je také omezeno právními normami nebo pravidelnou revizí schválených látek. Termín biocid se používá také v souvislosti se zahradnickými produkty. Jedná se o přípravky obsahující jednu nebo více účinných látek, které sloužípoužívají k hubení, odpuzování, zneškodňování nebo jinému ničení škůdců chemickými nebo biologickými prostředky.
Nejznámější pesticidy
Pesticidy zahrnují celou řadu chemických přípravků, které jsou rozděleny do kategorií podle cílového organismu:
- Insekticidy - prostředky proti hmyzu a roztočům. Rozlišujeme je na kontaktní, inhalační, dotykové a požární.
- Herbicidy - prostředky na hubení plevele. Většinou se vstřebávají listy a rozvádějí se do stonků a kořenů. Zasažené plevele zastavují svůj růst.
- Fungicidy jsou chemické látky k hubení hub a plísní. Řadíme sem také přípravky na ochranu osiva. Používají se zde různé sloučeniny mědi, rtuti, zinku a dalších těžkých kovů. Mohou být použity k ochraně dřeva nebo textilií proti plísním.
- Nematicidy se používají proti volně žijícím háďátkům a cystotvorným háďátkům v půdě.
- Rodenticidy jsou chemické sloučeniny používané k hubení hlodavců na zahradě a v domácnosti. Pozor, tyto pesticidy jsou jedovaté i pro člověka.
- Akaricidy jsou chemické sloučeniny k hubení roztočů. Hubí pavoučí škůdce rostlin. Patří mezi ně většina organofosfátových insekticidů, všechny sirné fungicidy a speciální akaricidy.
- Algicidy jsou přípravky na hubení řas.
- Moluskocidy jsou přípravky k hubení měkkýšů - různých plžů a slimáků.
- Piscicidy hubí ryby.
- Termiticidy zase ničí termity.