Mycoplasma
V botanice patří mezi fakultativně anaerobní bakterie. Jejich specifickým znakem je absence pevné buněčné stěny (nulová přítomnost peptidoglykanu). Patří mezi nejmenší bakterie vůbec. Vyznačují se vysokým stupněm polymorfismu - rozšířeným spektrem hostitelů, jako jsou rostliny, živočichové a člověk. Pro člověka jsou zdrojem genitálních infekcí a pneumonií.
Na rostliny se nejčastěji přenášejí roubováním nebo přenosem ze zvířat. Ochrana proti nim je velmi obtížná, protože viry mohou přežívat několik sezón v latentním prostředí.
Způsobují stolbur brambor, rajčat - zužování, až kroucení listů, purpurové zbarvení. U cibulovin jsou přenašeči chorob žloutnutí, u jabloní a hrušní snižují plodnost. Nejčastěji je přenášejí cikády a při působení na ostružiny způsobují úplnou deformaci plodů.
Mykoplazmata jsou často zaměňována s ureaplazmaty. Jsou to mikroorganismy, rovněž bez buněčné stěny, ale mohou rozkládat močovinu. Pro svůj vývoj potřebují zvýšený obsah cholesterolu. Jsou to patogenní bakterie, které u lidí způsobují pánevní a genitální záněty nebo meningitidu.