Dezinsekce
Proces, resp. soubor opatření zaměřený na rozsáhlou likvidaci choroboplodných a jinak nežádoucích členovců. Jedná se o epidemiologicky a hospodářsky závažný hmyz, narušující i náš celkový komfort. Pomocí nejčastějších chemických (insekticidy), mechanických (lepové pasti) a fyzikálních metod (vlhké teplo – vyvařování, praní, elektrická energie) se tak dokážeme nadobro zbavit štěnic, molů, švábů, mravenců a jiného otravného hmyzu v naší blízkosti.
Dezinsekce vyžaduje odborný postup, zejména pokud došlo k rozsáhlým škodám, respektive likvidaci ztěžují špatné prostorové podmínky. Lokální použití běžně dostupných přípravků proti lezoucímu hmyzu je třeba aplikovat na všechna místa, kde se hmyz vyskytuje, vyhledává potravu, ukrývá se v noci nebo z jiných důvodů migruje.
Rozlišujeme:
Preventivní dezinsekce: zabránění uhnízdění, rozmnožování a šíření členovců
Represivní dezinsekce: cílená, provádí se při výskytu hmyzu v konkrétním objektu
Dezinsekční přípravky musí být legislativně schváleny, šetrné k lidskému zdraví, domácím zvířatům a mít co nejnižší negativní vliv na kvalitu životního prostředí. Každý dezinsekční zásah v obytných, ale i v neobytných prostorách má být zdokumentovaný a přístupný i pro vyšší kontrolní orgány.
Absolutní likvidační účinek je při dezinsekčních opatřeních podmínkou, jinak bude lezoucí hmyz dále působit jako vektor infekčních onemocnění (kromě hospodářského a hygienického dopadu). Přenos se neuskutečňuje jen pasivně, tedy působením na povrchu lidské kůže, ale i biologicky aktivní (hmyz saje krev). Jako vektory působí například klíšťata a komáři při přenášení takových závažných onemocnění jako je borelióza, vzteklina, klíšťový zánět mozku apod.