Sviluška
Charakteristika škůdce
Přezimující samičky jsou oranžové, ostatní pohybliví jedinci žlutozelení, se dvěma tmavými skvrnkami na bocích těla. Dospělé samičky měří 0,4-0,5 mm. Kladou průsvitná, bělavá kulatá vajíčka o průměru 0,1 mm. Samečci jsou štíhlejší a kratší než samičky.
Životní cyklus
Přezimují diapauzující samičky v různých úkrytech, pod kůrou stromů, pod kameny, v půdě apod.. Ve volné přírodě v červnu začínají sát na různých bylinách. Zdržují se převážně na spodní straně listů, kde kladou vajíčka a předou pavučinky. Za vhodných podmínek se vývoj jedné generace dovrší za 15 i méně dní. Za vegetaci se podle podmínek vyvine několik generací.
Možnosti ochrany
Vzhledem k tomu, že jde o velmi drobného škůdce, je důležité rostliny často kontrolovat a co nejdříve po zjištění svilušek jejich ošetřit. Z uvedených přípravků Nissorun ničí vajíčka a larvy svilušek, Na hubení svilušek ve sklenících a vinohradnictví se úspěšně využívá dravý roztoč Typhlodromus pyri. Pro přežití dravých roztočů Typhlodromus pyri ve vinohradu, je nejdůležitější používání vhodných přípravků na ochranu rostlin. I jediná aplikace velmi toxického pesticidu může způsobit kompletní vyhynutí vysazený populace Typhlodromus pyri. Proto je třeba dodržet zásady výběru pesticidů iz hlediska toxikologie. Zásadně nepoužíváme pyrethroidy přípravky a tzv. těžké organofosfáty. Třeba dodržet i zásady omezení v počtu postřiků za vegetační období. Důležité omezení jsou zejména tehdy, když přípravek obsahuje účinnou látku ze skupin, např. dithiokarbamáty - lze použít v integrované ochraně maximálně 2x za vegetační období.