Obaleč švestkový na peckovin
Charakteristika škůdce
Motýlci jsou dlouzí 5 - 7 mm. V rozpětí křídel měří 13-15 mm. Mají přední křídla jednobarevná, tmavě fialově hnědá až šedohnědá, se světlejší, tmavě tečkovanou skvrnou a zadní křídla poněkud světlejší než přední. Vajíčka jsou průhledná. Podobají se mírně vypouklému hodinovému sklíčku. Housenky jsou rezavě červené, na spodní straně bělavé. Mají tmavou hlavu. Dosahují délky 1 cm.
Životní cyklus
Přezimují dorostlé housenky v zámotku, v prasklinách borky nebo jiných úkrytech. Na jaře se kuklí. Motýli 1.generace létají obvykle v květnu, za 15 až 25 dní po opadu květních plátků švestek. Motýli 2.generace létají koncem července a počátkem srpna. Samičky kladou ve večerních hodinách vajíčka na mladé plody, ojediněle i na okolní listy. Vylíhlé housenky se několik minut pohybují po povrchu plodů a poté se vžírají dovnitř plodů. Obaleč švestkový má u nás 2 generace. První generace zpravidla bývá málo početná a lehce ujde pozornosti, protože červivé plody opadávají v období obvyklého červnového opadu plodů. Housenky z těchto plodů se kuklí v různých úkrytech. Oplodněné samičky 2. generace kladou vajíčka a housenky vyžírají větší a dozrávající plody. Odtud se stěhují do zimních úkrytů, v nichž si předou pevné zámotky.
Škodlivost
Napadené plody se obvykle dříve zbarvují a předčasně opadávají. Často mívají na povrchu, v místech, kudy vnikla housenka dovnitř, kapičky kleje. Jsou měkčí než zdravé plody. V plodu je možno nalézt růžovou housenku a hnědý trus. Za vlhkého počasí plody zahnívají.
Chemická ochrana
Imaga létají ve dvou výrazných dobře oddělitelných vlnách. Proti první (přezimující) generaci zpravidla nebývá třeba zasahovat. Ochrana je účelná jen při nízké násadě plodů. Proti 2.generaci se doporučuje aplikovat doporučené přípravky za týden po vrcholu první letové vlny. Některé přípravky se mají aplikovat v době vrcholu letové vlny.