Skvrnitosti listů jahodníku
Charakteristika choroby
Projevuje se předevšín na čepelích starších listů,občas napadá také řapíky a květní stopky. Na napadených listech se tvoří drobné fialové skvrny, které se zvětšují a od středu zasychají. Skvrny mají tipický vzhled s bělavým nekrotickým středem, který je lemován fialovým okrajem. Počet skvrn se postupně zvyšuje, skvrny se spojují a listy se deformují a později zasychají. Na řapících a květních stoncích se projevuje protáhlými tmavě hnědými skvrnami se světlým středem. Při silném napadení dochází k předčasnému zasychání listů. Ve středu skvrn se na konidioforech vytvářejí konidie.
Nepřímá ochrana
Optimální hustota porostu, vyrovnaná výživa a včasná obměna porostů. Účinným opatřením je posklizňové posečení listů silně napadených porostů a následná fungicidní ochrana. Dále je vhodné provést podzimní likvidaci napadených listů na kterých houba přezimuje.
Chemická ochrana
Ošetřují se hlavně množitelské porosty. Ochrana produkčních porostů se provádí pouze při silném ohrožení. Aplikace se provádí 1–3× v intervalu 10–14 dní v období po sklizni podle stupně ohrožení porostů.