Bob
Katalog chorob a škůdců » Bob
Bezkřídlé živorodé samičky jsou zelené, pokryté voskovým práškem. Přezimují vajíčka na kůře rybízu. V průběhu vegetace se vyvine několik generací.
Na listech napadených rostlin jsou stříbřitě lesklé nepravidelné skvrny s drobnými černými kupičkami trusu. Silně napadená místa později žloutnou a nekrotizují. Mladé listy jsou v důsledku sání retardované a pokroucené. Na posátých místech je drobný, asi 1,5 mm dlouhý, pohyblivý štíhlý hmyz.
Brouci jsou šedohnědí, 4-5 mm dlouzí. Mají podlouhlé krovky. Larvy jsou bílé, beznohé, rohlíčkovitě prohnuté, se žlutou nebo hnědou hlavou. Dosahují délky 6 mm.
Bezkřídlé i okřídlené živorodé samičky jsou černozelené až černohnědé, 1,5-2,5 mm dlouhé. Přezimují černá vajíčka na zimních hostitelích, především na brslenech, kalině a pustorylu. Na jaře se na těchto keřích vyvinou 2-4 pokolení mšic. Ve druhé polovině až koncem května se mšice rozlétávají na letní hostitele. Zpravidla ve 2. polovině června se opět vyvíjejí okřídlené mšice. Nastávají tzv. sekundární přelety, tj. rozšiřování mšic uvnitř porostu řepy. Na podzim se mšice vracejí na zimní hostitele.