Bio postřiky na rajčata a brambory
Rajčata, jako například býčí srdce, oblíbená rajčata Tornado F1 či jiná, dokáže koncem léta napadnout ošklivá plíseň. Ve většině případů jde o plíseň bramborovou, která napadá celé rostliny, od stonku přes listy až po plody. Onemocnění způsobuje houba Phytophthora infestans, která se vlivem klesajících teplot a vyšší vzdušné vlhkosti na konci léta dobře rozmnožuje.
Zpozorovat ji můžeme na listech, které se zbarvují do žluta, později vysychají a hnědnou. Pokud nezasáhneme, postupuje na plody, které černí a opadávají. Již při prvním zpozorování a podezření na tuto plíseň, odstraňte všechny plísní napadené listy.
Chceme-li, aby nám poslední plody dozrály ve zdraví, je dobré rajčata koncem léta pozorněji kontrolovat, zda se na listech neobjevily známky této plísně. Jak začnou klesat noční teploty, můžete preventivně používat biologický přípravek POLYVERSUM, jehož obsahem je prospěšná houba Pythium oligandrum. Tato houba působí fungicidně proti hrozícím a ničícím plísním. Přípravek POLYVERSUM je třeba aplikovat preventivně, tj. ještě před výskytem nemoci.
Co na houbové choroby ostružin a malin?
Rez na ostružinách je způsobena houbou Kuehneola uredinis. Vyskytuje se na stoncích ostružin jako nafialovělá zduřenina. Podobné příznaky jsou také na malinách. Během běžných let lze přežít bez újmy, protože škody nebývají značné.
Abyste ovoce před ní ochránili, potřebujete změnit půdní podmínky, kypřit a provzdušňovat půdu a obohacovat ji o organická hnojiva. V těžkých případech vám pomůže hnojivo s chelátem železa
Champion 50 WG: Účinná zbraň proti plísním v zahradě
Při viditelném napadení a propuknutí nemoci pomůže přípravek Champion 50 WG. Má široký rozsah ničení plísní ve vaší zahradě. Pomůže na plíseň na rajčatech, u plísní na dýni, okurkách nebo révě. Nezapomínejte na mechanické odstranění napadených listů. Takto napadené rostliny nenechávejte na pozemku, ani je neházejte do kompostu. S póry houbových onemocnění jsou velmi odolné. Těchto rostlin a rostlinných částí se po sezóně důkladně zbavte.
Náš tip
Trápí vás houby v trávníku? Zjistěte, která z nich způsobuje největší zkázu.
Poznáte rez na okrasných rostlinách?
Houby neobcházejí ani okrasné rostliny. Časté jsou houbové choroby muškátů a choroby rododendronů. Mnohokrát se jim nevyhnou ani záhonové letničky a letničky používané na balkon, jakou je i oblíbená táhla petúnie.
Nevzhledné rezavé až černé fleky na listech, slabý růst a celkové chřadnutí rostliny. To je rez.
Hub, které způsobují rez, je více, vzhledem k druhu rostliny. Setkáváme se například s rzí hruškovou, kde je nejlepším řešením odstranění zimních hostitelů této houby. Jsou jí okrasné jalovce a túje. Následně se používá postřik začátkem časného jara.
Velmi dobrým pomocníkem proti rzi, ať už na hruškách, černících, rybízu nebo jiných rostlinách ve vaší zahradě, je aplikace postřiku Polygram WG. Polygram WG je schopen chránit opravdu široké spektrum rostlin a plodin před více houbovými onemocněními.
Využijete jej u plodové zeleniny, ovocných stromů či v okrasné zahradě. Při přípravě si pozorně přečtěte příbalovou informaci a u všech přípravků dodržujte doporučený poměr a dávkování.
Části napadených rostlin zlikvidujte
Při každém výskytu houbových onemocnění platí to, že části napadených rostlin (uříznuté větve, spadané listy, spadané plody) se snažíme nenechávat na pozemku a bezpečně je zlikvidovat. Spory hub a plísní dokážou být opravdu vytrvalé. Proto uděláte nejlépe, pokud je z pozemku zcela zlikvidujete. Plísně by totiž mohly na napadených rostlinných zbytcích přezimovat a udělat nepříjemnosti i příští rok.
Nebezpečný padlí
Padlí je další typ plísní, která tak jako neobchází plodiny, ovocné stromy (jde i o houbové onemocnění jabloní), neobchází ani okrasné rostliny. Bílý povlak na listech rostlin můžete zpozorovat nejen ve vašich zahradách, ale také v divoké přírodě.
Padlí je snadno se vyskytující plíseň tam, kde je dostatečně vlhko a vzduch neproudí. Právě proto se dbá při výsadbě rostlin na správný spon (prostor mezi rostlinami).
Pokud se u vás vyskytne, pomůže vám postřik přípravkem Sulfurus. Vyznačuje se rychlým nástupem účinnosti při výskytu padlí na různorodých rostlinách. Je to jeden z méně škodlivých přípravcích pro životní prostředí.
Kdy postřikovat rostliny?
Postřiky provádíme v časných ranních nebo večerních hodinách, kdy nám už nehrozí úžeh. Také se snažte aplikaci postřiků naplánovat mimo deštivé dny.
Případně, přidejte do směsi smáčedlo Agrovital. Nese titul pomocného přípravku při aplikaci jakéhokoli postřiku. Agrovital se přidává přímo do postřiků a vytváří na rostlinách jemný elastický film polymeru, který prodlužuje účinnost použitých přípravků.
Náš tip
Spor hub, které vyvolávají plísňová onemocnění, je několik stovky druhů. Při podezření výskytu chorob a plísní v zahradě, využijte katalog nemocí a škůdců. Věříme, že se vám podaří s přesností identifikovat danou škodlivost na rostlině a následně ji eliminovat.