16.02.2021 (Aktualizácia článku: 14.02.2021)
Co s čím pěstovat, abyste maximalizovali úrodu a prostor?
Jak v zahradě zorganizovat výsadbu, abychom se na jejím konci těšili z bohaté úrody? Protože ne všechny druhy rostlin se navzájem dobře snášejí, připravili jsme pro vás tento speciál - na jaké kombinace se zaměřit a co dát od sebe na metry daleko?
Co je to společné, partnerské pěstování? Jaké výhody přináší?
Na začátku sezóny vysazujeme do společných řádků kombinace různých druhů zeleniny, zeleniny a květin, ale i bylin, které v průběhu svého vývoje zlepšují výnosy, obsah cenných látek a jsou si navzájem oporou v nepříznivých podmínkách. Při partnerském vysazování se orientujeme na ty rostliny, které jsou si podobné v nárocích na živiny, kvalitu půdy, zálivku, světlo a hnojení. Vedle těchto životně důležitých podmínek se dále orientujeme na přibližně stejný termín výsadby.
Zahrádkáři na tom benefitují v podobě menších nároků půdy na odstraňování plevele či na výběr postřiků proti škůdcům a plísni.
I protiklady se v zahradě přitahují?
-
Základní kombinace je společné pěstování vyšších plodin s nižšími, kterým poskytují stínění, ochranu před větrem, ale i oporu při růstu. Vhodným příkladem je pěstování kukuřice s popínavými fazolemi, melounem, okurkami nebo hrachem.
-
Ne každá rostlina je “atraktivní”, zajímavá svou vůní a zbarvením pro opylení. Jiným příkladem je působení proti škůdcům, např. pěstování bazalky v blízkosti brambor proti mandelince.
-
Na začátku vegetace je důležitý příjem dusíku - ten dokáží na sebe navázat, uložit do půdy zejména bobovité rostliny . Zlepšují proces hnojení a výnosy.
-
Pozor obírat o živiny dokáže česnek, cibule a pórek v blízkosti hrachu nebo popínavých fazolí.
Vhodné kombinace pro stimulaci růstu
Růst květů a zelených částí je prvotním ukazatelem, zda jsme výsadbu uskutečnili správně. V přehledné tabulce co s čím pěstovat najdete i další kritéria, která se podílejí na výsledné úrodnosti.
Se všemi druhy zeleniny můžete pěstovat aksamitník, měsíček, řebříček nebo petúnii a majoránku. Pro stimulaci růstu navzájem na sebe mají dobrý vliv kopr v okolí kapusty zelí, květáku, brokolice nebo okurek.
Pro udržování vláhy a minimální nároky na čištění od plevelu
Nejlepším příkladem je výsadba tykve spolu s popínavými fazolemi a kukuřicí. Dýně zabraňuje zakořenění plevelů i v okolí hrášku a fazolí. Záhony bude třeba jen občas vyplít, pokud zkombinujete salát s mrkví a ředkví a v okolí brambor nasadíte sóju a kukuřici.
Jako odpuzovače hmyzu, škůdců, ke zmírnění plísní a nádorů
Každý rok se v zahradě zapotíte při odstraňování škůdců a otravného hmyzu? Používáte na to osvědčený nevysychavý lep na hmyz? O starost méně budete mít, pokud vysadíte v okolí cibule košťáloviny - ty zachráníte před dřepčíky a jinými drobnými brouky, také budou více odolné vůči zhoubným chorobám.
Podobnou ochranu před škůdci vytvoříte v okolí drobného ovoce (jahod a malin) pomocí výsadby česneku.
Partnerské pěstování pastináku a jahod vzájemně přispívá ke zvýraznění chuti, alej i jako ochrana před škůdci. Pastinák se však nesnáší s mrkví ani s rajčaty.
Úžasné zvýraznění chuti
Kdo by v zahradě přímo nepřečetl vůni majoránky, bazalky, petržele nebo máty? Stejně cenným zvýrazňovačem chutí je řeřicha u rajčat, mátu doporučujeme k bramborám a zelí.
Výhodou je dobrá snášenlivost bazalky s téměř každou zeleninou a drobným ovocem.
Aby pěstování v řádcích bylo výnosné, v okolí nevysazujte keře ani ovocné stromy. Velmi náročný na živiny je ořech královský a jádroviny.