23.04.2020 (Aktualizácia článku: 21.05.2024)
Jak ochránit ovocné stromy před vrtulí na třešních a višních?
Sníte třešni, aniž byste zkontrolovali, zda je v ní červík? Nebo každou třešeň před vložením do úst pro jistotu zkontrolujete?;Proč třešně a višně nadměrně podléhají hnilobě a;jak jí lze účinně předcházet? V;tomto článku se dozvíte vše o;prevenci ovocných stromů proti vrtuli třešňové.
Jak vypadá vrtule třešňová?
Vrtule třešňová (Rhagoletis cerasi) je vytrvalý, odolný a;zejména jeden z;nejzávažnějších škůdců pozdních odrůd třešní a višní. Je to útlá, pestře zbarvená moucha, dlouhá přibližně 4 mm. Typickým znakem jsou tmavé příčné pásy na křídlech. Dospělý hmyz létá přibližně v;polovině května, pohlavně dospívá a;přibližně 10 dní po páření kladou samičky vajíčka do dozrávajících plodů.
Její bělavé a;beznohé larvy se živí dužinou, dostávají se dovnitř plodů až k pecce. Plody měknou, hnědnou (podléhají hnilobě). Ovoce je tak znehodnoceno, nevhodné k běžné konzumaci ani k dalšímu zpracování. Larvy takto napadají ovocné stromy přibližně 3 týdny, později se zakuklují v půdě (v hloubce do 5 cm) a;tam přezimují. Další informace o životním cyklu nejobávanějšího škůdce třešní si můžete přečíst i v;našem Katalogu chorob a;škůdců.
Preventivní opatření proti vrtuli třešňové
Podzimní práce na zahradě
-
Půdu pod stromy zryjeme do hloubky 5 až 10 cm. Kukly tak dostaneme na povrch půdy. Později nebudou chráněny před nepřízní počasí ani před ptáky, kteří je zkonzumují.;
-
Výskyt vrtule se omezí zapravením mletého (hašeného) vápna do půdy.Právě vápník podporuje odolnost a;zdravý vývoj peckovin, které jej v;čase kvetení spotřebovávají ve zvýšené míře.;
-
Sbírejte pečlivě celou úrodu a oddělujte od sebe uschlé, červivé plody – larvám tak omezíte možnosti kuklení a;přezimování.
-
Sady zakládejte ve vyšších polohách, od 350 m n. m. Vysazujte super rané odrůdy třešní, v;našich podmínkách je to například odrůda Rivan, Rita, Karešová a;pod. Dozrávají ještě před samotným vyrojením škůdce. Jsou pevné a;nečervivé.
Jarní a letní opatření
-
Třešně a;višně jsou po vegetačním klidu náročné na dusík – výborným opatřením je na jaře (po výsadbě) aplikovat kolem stopky přibližně 120 až 150 g dusíkatého hnojiva a;přibližně 3krát v;průběhu května zlepšit výživu močovinou.
;
Odchytem ještě před nakladením vajíček značně snížíte riziko červivosti plodů. Navíc jsou vábivé pro molice, mšice a;další hmyzí škůdce. Lapače zavádějte podle doporučení (tam, kam dopadají sluneční paprsky), ne však tak, aby lepivou částí ohrožovaly listy či větve (zejména za silného větru). Jsou vhodné při menším počtu ovocných stromů. V;opačném případě je nutné rozvěšet lapače i v;sousedních zahradách.
Odrůdy třešní: brzy plodící odrůdy stromů vás od vrtule ochrání nejspolehlivěji
Chcete-li se vyhnout vrtuli třešňové, měli byste se rozhodnout pro třešně, které úrodu přinášejí v prvních třech třešňových týdnech.;Abyste si však zajistili bohatou úrodu třešní, měli byste se ujistit, zda vaše stromy budou dostatečně opylené. Existují i samosprašné odrůdy, například oblíbená Lapins, ale pokud k ní přidáte dalšího opylovače, nic tím nezkazíte, spíše naopak. Aby se třešně navzájem opylovaly, musí kvést ve stejnou dobu, a to i tehdy, když jejich plody dozrávají v rozdílných třešňových týdnech, což je velkou výhodou. Prodloužíte si tak dobu sklizně.
Zdroj: Zahradní centrum GardenTeam
Sklízení třešní: zvyšte šanci na opylení a prodlužte dobu sklizně
Pokud nemáte na zahradě místo pro další třešeň, můžete na strom, který již na zahradě máte, naroubovat jinou odrůdu třešně. Obě odrůdy by měly být kompatibilní v kvetení. Kromě vzrostlého jednoletého výhonu jiné;odrůdy třešně budete potřebovat ostrý nůž, štěpařský vosk;s paličkou na jeho aplikaci a pásku na připevnění roubu ke stromu. Třešně se nejčastěji roubují buď brzy na jaře, dokud v nich ještě neteče míza, nebo v srpnu po sklizni.
- Najděte si správné místo pro roubování - ideální je kosterní větev;stromu, stejné tloušťky jako je roub.
- Roub zkraťte na 15 cm. Shora ho seřízněte; nad pupenem, zdola ho seřízněte do úzkého klínu. Nechte na roubu;maximálně 3 pupeny.
- Do větve, na kterou jdete roubovat, udělejte hlubší zářez, aby do něj klín dobře pasoval.
- Zářezy spojte páskou a vrchní část řezu natřete voskem.
Chemická ochrana proti vrtuli
Insekticidní přípravky proti vrtuli doporučujeme aplikovat pouze na místech pravidelných rozsáhlých škod, respektive za předchozí dvě sezóny jste zaznamenali jejich zvýšený výskyt. Řiďte se doporučením výrobců, například Mospilan 20 SP je nejlepší použít na začátku výskytu.
Všeobecně platí, že účinný insekticid by měl být aplikován těsně po odkvětu stromu. Nejméně dvakrát (až třikrát – při silných deštích) během sezóny v 10denních intervalech. Prvním postřikem likvidujeme nakladená vajíčka, druhé ošetření zavádíme v;čase líhnutí larev. Zahrádkáři si při zahájení prvního postřiku pomáhají následující pomůckou. Hlavní nálety škůdců trvají v;čase kvetení černého bezu - první chemická opatření proveďte do 3 dnů.
Proč to vlastně zmiňujeme? Tato doporučení nesouvisejí pouze se samotnou plodnosíi, ale také s celkovým naším komfortem a požitkem z vypěstovaných plodin. Pohled na „bílé brouky“ u pecky nedělá ani dobré jméno, ani vzpomínky na vaši zahradu.