Semo Rajče tyčkové Pitagora 10s
Jiná odrůda rajčat znamená jinou chuť. Sladká, kyselá i něco mezi tím. Některá praskají, jiná mají zelený límec, větší problém s plísní nebo tužší slupku. Menší, větší, obrovská. Vyberte si odrůdu rajčat, která nejlépe vyhovuje vašim chuťovým buňkám. Tady je, jak chutnala v naší redakci.
Metodika testování: Odrůdy rajčat doporučené zahrádkáři
Dali jsme si opravdu záležet na tom, abychom našli odrůdy, které chceme dát do pěstování. Prošli jsme diskusní fóra a sepsali odrůdy, na kterých se několik lidí shodlo, že jim nejvíce chutnají. Nakoupili jsme semena v různých obchodech na Slovensku a v České republice. Vzhledem ke kapacitě naší zahrady jsme nakonec vybrali 12 odrůd, většinou tyčkových rajčat. S odrůdou Tornádo, která bezesporu patří mezi nejdoporučovanější odrůdy, jsme již měli zkušenosti, proto jsme ji do tohoto testování nezařadili. Pro vysoké tyčkové odrůdy rajčat jsme se rozhodli kvůli jejich vyššímu výnosu a úspoře místa na zahradě. Všechna rajčata byla vypěstována svépomocí ze semen zakoupených v různých e-shopech. Od každé odrůdy byly vysazeny čtyři rostliny, aby bylo možné provést srovnání i v rámci jedné odrůdy. Rajčata zařazená do testování se pěstovala na jihozápadě Slovenska, v okrese Senec.
Nejchutnější odrůdy rajčat
- jak brzy nám rajčata poskytnou úrodu,
- jak bujně rostou,
- jakou mají kvalitu (praskání, zelené límce, deformace),
- zda jich bude dostatek pro přímou spotřebu a pro zpracování,
- jak budou odolná vůči škůdcům a
- jak dlouho si je budeme užívat
Semena rajčat a péče o ně po výsevu
Holandská semena rajčat, ačkoli jsme na ně v poslední době slyšeli pozitivní ohlasy, jsme letos do našeho testování nezařadili. Vybrali jsme semena rajčat, se kterými mají dobré zkušenosti zahrádkáři na Slovensku, nejdále v České republice.všechna semena rajčat jsme vysévali ve stejný den, 8. března, do substrátu pro výsev a množení. Byla sklizena, 2x trvale přesazena do větších květináčů, nehnojena, až do výsadby na venkovní záhon 1. května.
Tři týdny po výsadbě (řídili jsme se radami zelináře o pěstování rajčat v našem dalším blogu) byla rajčata preventivně vysazena.rajčata byla postříkána měďnatým přípravkem Champion 50 wg proti plísni (loni plíseň zničila celou úrodu) s opakováním po 2 týdnech. Poté byla jednou ošetřena hnojivem s repelentními účinky proti mšicím a sviluškám. Po nasazení plodů jsme rajčata nehnojili ani neošetřovali. Výskyt škůdců, zejména mšic, jsme průběžně sledovali během rašení listů. Rajčata byla zavlažována automatickým zavlažovacím systémem s použitím hadicového zavlažovače.
Podpora rajčat: spirálová tyč vyztužená konstrukcí roxor
Při výsadbě je třeba myslet na dobrou oporu rajčat, která udrží plody a mohutné přírůstky. Poučeni z minulosti, kdy jsme v srpnu museli rajčata přivazovat ke kůlům, jsme vyrobili konstrukci roxor, která shora drží spirálové tyče ve svislé poloze a zabraňuje převrácení rajčat. spirála, která drží rajče od kořene, je s roxory spojena drátem, což umožňuje rajčatům růst do výšky a dávat ještě větší výnosy. Naše letošní rajčata byla vysoká 2,5 m.
Testované odrůdy rajčat a dojmy
Rajčata zde pěstujeme posledních 10 let, co máme vlastní zahradu. Vyzkoušeli jsme různé odrůdy, domácí i kupované, vypěstované z vlastních semen i kupované. Rajčata jsou u nás oblíbená, proto jim věnujeme velkou pozornost a prostor na zahradě. Nemohli jsme však najít chuť, kterou jsme si pamatovali z dětství. Naše vypěstovaná rajčata dozrávala v tomto pořadí:
Lata a rajče Red robin: první rodí, první končí, ale zanechávají dojem na dlouhou dobu
První plody rajčete Latah dozrály 5. července. Jejich výrazná, intenzivní rajčatová chuť (spíše kyselejší) potěšila o 3 týdny dříve než u ostatních odrůd. Výnosy byly na keříčkovou odrůdu vynikající, ale plody rychle dozrávaly, praskaly a hnily. Byly spíše menší, často deformované.
Nízká balkonová odrůda rajčat Red robin překvapila chutí a mimořádně bohatým nasazením plodů. Velikost třešní potěšila zejména děti. Chuť byla sladkokyselá, spíše výraznější. Poměrně obtížně se pěstovala na záhonech, listy chytaly plíseň a vyžadovaly pravidelnou péči. Plody rychle dozrávaly, hnily a přitahovaly slimáky.
Start F1 a Chutnější rajčata s výraznou rajčatovou chutí a mrazivým výnosem
Chuť výrazná, sladší, mírně kyselá, plody středně velké, náchylnější k praskání, občasný zelený límec. Jedno ze tří rajčat Start F1 bylo měsíc po výsadbě napadeno plísní. Toto rajče vydrželo nejdéle ze všech pěstovaných rajčat, a přestože se chuť plodů s nástupem podzimu zhoršila, pochutnávali jsme si na nich ještě v prosinci.
Rajče Tastier F1 se velikostí plodů podobalo rajčeti Start F1. Středně velké kulaté plody měly výraznější rajčatovou chuť, ale o něco tvrdší slupku. Nepraskaly a měly kašovitější až masitou konzistenci. Růst tohoto rajčete není tak bujný.
Rajčata pro nejmenší: Datlové a divoké rajče jsou sladké jako plody
Oranžová oválná rajčata milují všechny děti pro jejich barvu a výraznou sladkou hroznovou chuť. Datlová rajčata plodila nejdéle ze všech, sklízeli jsme je v listopadu, i když kvalita tohoto tyčkového rajčete byla mnohem horší než v létě. Plody byly náchylné k praskání, což vzhledem k hojné úrodě jednoho keře nebyl problém, ale listy podléhaly zkáze a velmi rychle usychaly. Bujný růst nových výhonů zřejmě poskytl rostlině dostatek nové listové plochy, aby se jí dařilo.
Divoká rajčata rostla nekontrolovatelně bujně, jeden sloupek rajčat jim nestačil. Díky velikosti borůvek a chuti jahod byly jednoznačně oblíbené u všech dětí. Jedly je i ty, které rajčata normálně nemají rády. U tohoto rajčete chyběla jakákoli kyselost. šťavnatá jednosemenná rajčata překvapila mimořádně bujným růstem a nasazením plodů. Velkou nevýhodou však je, že plody nedozrávají na svazku současně, ale postupně, takže se musí sklízet zvlášť. Nevadilo by, kdyby se pěkně odlepovaly od stopky. Sbíraly se opravdu obtížně a během sběru se také většina plodů znehodnotila, rozpustila, jejich tvrdší slupky se porušily a nedaly se dlouho po sběru skladovat.
Vajíčko Firebird a Bejbino F1 byly rekordmany v růstu
Vejce ptáka Ohniváka nás kromě názvu zaujalo tím, že barva plodů na rostlině měla být překvapením. Semena vyrostla žlutá i červená, chuťově shodná s rajčaty. Měly velkou úrodu plodů vynikající kvality, nepraskaly ani se nedeformovaly. Chuť však nebyla výrazná. Byla sladká, méně šťavnatá, ale co do výnosu překvapila ze všech nejvíce.
Větší, krásně lákavé třešně na tyčce rajčat rostly na neúnavně, bujně rostoucích stoncích Bejbinu F1. Nevýhodou je, že začala dozrávat poměrně pozdě. šťavnaté plody produkované touto odrůdou rajčat byly velmi dobré kvality, nepraskaly, měly tužší slupku. Svou sladkokyselou chutí však příliš nezaujaly. V době, kdy ostatní rajčata končila, bylo Bejbino na vrcholu svých sil a stále dávalo poměrně velkou úrodu. Což je v říjnu výhoda.
Obří rajčata Brandywine a San Marzano F1 mají nezapomenutelnou chuť i tvar, lépe se vyjímají na slunci než na talíři
Chuť Brandywine je méně sladká a zároveň lehce nakyslá, plody obrovské, masité, ale zároveň šťavnaté. Praskají však a mají v sobě díry (usídlili se v nich pavouci, brrr), slupka je měkká. výnosy byly šokující, na jedné rostlině nedozrálo více než 20 rajčat. Obrovská, ale deformovaná, s velkým odpadem při vykrajování. Plody se tvořily jen na začátku sezony, později se z květů nevyvinuly žádné plody. Na všech 4 rostlinách.
San Marzano F1 tvar plodů připomínal spíše papriku. Tato odrůda v nás zanechala rozporuplné dojmy a názory. Některým chutnala nejvíce, jiným nejméně, některé plody byly velmi pěkné, jiné byly deformované se zeleným límcem, popraskané. Dozrávaly mezi posledními. Zajímavé bylo, že chuť plodů se měnila v čase a lépe chutnaly na podzim. Tato masitá rajčata se hodila do čočky a pomazánek.
Rajčata Stupica field early a Money maker dozrávala jako poslední. I ta se chuťově opožďovala
Středně velká rajčata Stupice raná s tvrdou slupkou, zeleným límečkem na každém plodu a nevýraznou, mdlou chutí nezanechala vůbec dobrý dojem. Přesto byla úroda poměrně dobrá. Chutnaly zejména bzdochům, kterým, nevím proč, chutnaly nejvíce.
Největším propadákem v našem testeru byl Money maker, od kterého jsme podle recenzí očekávali nejvíce. Tato odrůda byla zcela napadena housenkou (ostatních odrůd se to nedotklo). Slupka na rajčatech byla velmi tvrdá, na každém plodu popraskaná a plody měly zvláštní pachuť.
Naše dojmy: více vítězů, více poražených
Odpověď na otázku, zda nejlepší rajče ještě existuje, není tak jednoduchá, jak jsme si mysleli. A možná jsme si chuť jen zidealizovali, protože i čokoláda nám v dětství chutnala lépe než nyní. Každopádně jsou u nás testerů vítězi:
- Latah - protože je můžeme sníst co nejdříve,
- f1 start - protože chutnaly nejlépe,
- Tastier - protože poměr kvalita : chuť : výnos byl u této odrůdy nejlepší.
- Divoké rajče - protože chutnalo především dětem,
- San Marzano - protože máme rádi rajčatovou šťávu a lečo,
- a Beibino, protože nás zásobovalo dostatkem plodů i v pozdním podzimu.
A co vy? Dejte nám na Facebooku vědět, se kterou odrůdou máte dobré zkušenosti.