21.05.2024 (Aktualizácia článku: 21.05.2024)
Rostou vám na zahradě bylinky? Objevte je dříve než mšice
Bylinky na zahradě si zamilujete čerstvé, ale oceníte je i sušené, až si z nich v zimě uvaříte lahodný domácí čaj. Některé rostliny se sklízejí celé, z jiných stačí jen nať, květ, list nebo kořen či plod. Dejte si však pozor, bylinky, stejně jako jiné rostliny, milují mšice, svilušky, kobylky nebo jiní škůdci. Sběr bylin zbytečně neodkládejte.
V čem nám bylinky mohou pomoci?
Při správné kombinaci mohou být bylinky skvělým pomocníkem při bolestech hlavy, žaludku nebo krku. Jsou prospěšné při kašli, horečce nebo průjmu a mají také příznivý vliv na srdce a vylučování. Co s čím se může kombinovat a na co si dát pozor, najdete v našich přehledných tabulkách.
Například čaj z čerstvé pampelišky a měsíčku lékařského v poměru 1:1 je výborný při bolestech žaludku. Nebo kombinace pampelišky, řebříčku, pampelišky a jitrocele. Šalvěj, meduňka a yzop uleví od bolesti v krku. A na dlouhotrvající kašel pomůže kombinace časně jarního tria plicník, petrklíč a fialka.
Jak kombinovat bylinky: Co se k čemu hodí?
Pokud se rozhodnete nasbírat všechny bylinky, které najdete, usušit je a pak je všechny smíchat dohromady, neděláte dobře. Zlaté pravidlo zní: 4 a dost. Nejlepší jsou však dvě nebo tři. Čím méně různých bylinek zkombinujete, tím výraznější účinek budou mít. Měly by se kombinovat bylinky s podobnými účinky, na jaký je chcete použít, nikoli s opačnými.
Například oblíbená máta organismus spíše vzpruží a zahřeje, podpoří naše trávení. Proto není dobré kombinovat ji například s meduňkou, která má uklidňující účinky a spolu s heřmánkem či mateřídouškou příznivě působí blahodárně na nervovou soustavu a kvalitnější spánek.
Druhy bylinek: které léčivky sbírat a které ne?
Některé bylinky mají v našich zahradách spíše estetickou úlohu, například levandule, šalvěj, echinacea či měsíček, některé bylinky však považujeme spíše za plevel. Pampelišku, kopřivu nebo jitrocel z trávníku a okrasného záhonu byste později neměli používat do čaje. Pokud je však najdete spolu s řepíkem, plicníkem a petrklíčem na okraji lesa nebo na louce, není třeba je obcházet. Při sběru bylinek vždy používejte čisté nůžky na bylinky nebo ostrý zahradnický nůž.
Předtím, než se rozhodnete nějakou bylinu vzít, ujistěte se, že jste ji správně identifikovali a nezaměnili s jinou podobnou. Například levandule, šalvěj, petrklíč nebo echinacea mají velmi příbuzné neléčivé druhy, které se nesmí užívat. Pokud se rozhodnete pěstovat léčivé rostliny doma, můžete je vysévat ze semen nebo vysazovat už větší rostliny. Ty si raději kupte v kvalitním zahrádkářství, abyste nebyli uvedeni v omyl, protože se jedná o rostliny, které hodláte konzumovat. Semínka bylinek si můžete vybrat i pohodlně online z důvěryhodného e-shopu.
Kdy vybírat bylinky? Dříve než vykvetou nebo je objeví mšice
Stejně jako má každá rostlina svůj životní cyklus, který nelze zpomalit ani prodloužit, jsou bylinky vhodné ke sklizni pouze v určitém období, kdy je musíte doslova odstřihnout. Je dobré vědět, co z jednotlivých bylinek sklízet. Z bezu, heřmánku či měsíčku jsou nejvzácnější rozkvetlé květy. Meduňka, máta a černý rybíz mají největší léčivou sílu ukrytou v listech před rozkvětem. Prvosenka a levandule se sbírají na začátku kvetení a například yzop na jeho konci.
Šalvěj a měsíček lékařský, zavinutka podvojná, echinacea purpurea a yzop lékařský jsou nádherné kvetoucí rostliny, které v zahradě pohladí oči i tělo. Ze všech se připravuje výborný čaj, ale z měsíčku i echinacey si můžete připravit také hojivou mast na kožní problémy. Zavinutka je výborná na inhalace při zánětech dutin a yzop lze kloktat se šalvějí, aby se ulevilo od bolesti v krku.
Co s mšicemi na bylinkách?
Na bylinky nečekáme jen my, ale i mšice a další nezvaní hosté na našich zahrádkách. Nikdo by nechtěl pít čaj z listů černého rybízu, pampelišky nebo ostružiníku maliníku, které již napadly mšice. Proto je ideální dobou pro sběr bylinek jaro nebo začátek léta, kdy většina bylinek rovněž kvete. Například na rozkvetlé květy bezu hlavně při deštivějším počasí číhají mšice, postupují do květů směrem od stonků. Jejich černý konvoj nelze přehlédnout. Voňavé listy zavinutky lákají na začátku léta berušky a kobylky. Vysávají z nich šťávu a vyžírají drobné otvory.
Preventivně se můžete mšicím vyhnout aplikováním předjarního postřiku proti přezimujícím škůdcům na některé druhy rostlin, například na rybíz, maliny či bez. Výskyt mšic se ve velké míře sníží.;Když vám do sklizně listů nebo květů zbývá skutečně jen několik dní a mšice se již objevily jinde na zahradě, můžete proti nim vytáhnout tu nejekologičtější zbraň - čistou vodu.; Preventivní sprchování vodou několik dní po sobě může úrodu bylinek skutečně zachránit. Dávejte však pozor, abyste proudem vody nesmyli i pyl, a to v případě, že chcete sbírat kvetoucí květy. Dbejte na to, abyste nesbírali rostliny, na kterých se již objevily mšice. Napadené části raději odstraňte, vhodně je ošetřete a počkejte, až vyrostou nové. Můžete například použít Rock effect na bázi přírodních látek.
Jak pěstovat bylinky
Bylinky jsou kouzelné. Vypadají velkolepě na bylinkovém záhoně, ale také ozdobně v květináči. Můžete je položit na slunný okenní parapet nebo použít stojan na bylinky. Čerstvé do domácí limonády, zpracované do sirupu nebo sušené na čaj. S kapkou citronu a lžičkou medu zahřejí tělo i duši v mrazivých dnech. Pocit, že jste si je sami vypěstovali a ony vám ještě pomohou uzdravit mysl nebo tělo,;je k nezaplacení.