08.11.2022
Přesazování rybízu: Univerzální vzor
Drobné sladkokyselé ovoce, tak oblíbené v našich zahradách! Pokud chcete vypěstovat bohatou úrodu rybízu i vy, čtěte dále. Na úvod je třeba uvést, že jednotlivé kultivary rybízu jsou vypěstovány z více druhů rodu Ribes – a tudíž mají i rozdílné podmínky pro pěstování a péči. V našem článku budeme rozlišovat rybíz červenoplodý, černoplodý a běloplodý.
Vhodné místo pro rybíz
Rybízu se dobře daří v polohách, kde nehrozí pozdní jarní mrazy. Červenému a bílému rybízu se daří lépe ve vyšších polohách s průměrnou roční teplotou 6-8 °C a s dostatkem vláhy.
Potřebuje vysokou vlhkost vzduchu, zejména v období květu, a snese i částečně zastíněné stanoviště. Není tak citlivý na namrzání dřeva jako černoplodý rybíz.
Černý rybíz potřebuje slunné stanoviště, nejlépe se mu daří v nížinných bezmrazých polohách s průměrnou roční teplotou 7-9 °C.
Vhodná půda pro rybíz
Rybíz je mělce zakořeněná dřevina a vyžaduje bohatou ornici, zásobenou humusem. Červený a bílý rybíz potřebuje těžší, mírně kyselou půdu, dobře zásobenou vláhou.
Černý rybíz potřebuje teplou půdu s neutrální až mírně zásaditou reakcí, vyhovuje mu méně vláhy. Půda by neměla být příliš mokrá a hladina podzemní vody by neměla být hlouběji než 0,9 m pod úrovní terénu.
Rozmnožování a přesazování rybízu
Většinu kultivarů lze množit dřevitými nebo měkkými zelenými řízky. Obtížněji množitelné druhy se množí kopáním, potápěním nebo roubováním na meruzalku - tato metoda se používá i pro stromkovou formu.
Rybíz je nejvhodnější pěstovat jako keř, snadno se v tomto tvaru zmlazuje a dlouho vydrží (při dobré péči až 40 let). Stromkový tvar rybízu je náchylný k rychlejšímu stárnutí.
Rozestupy při výsadbě
Při vysazování či přesazování rybízu je důležitédodržet potřebné rozestupy jednotlivých rostlin. Jak daleko od sebe sázet rybíz? Sazenice bílého a červeného rybízu vysazujeme do řad ve vzdálenosti 1,5 – 2 metry a černý rybíz do vzdálenosti 2 – 3 metry. Stromkový rybíz vysazujeme 1 metr od sebe a alespoň 0,7 metru od cesty.
Výsadba a péče po výsadbě
Rybíz raší brzy na jaře, proto 1 – 2leté, dostatečně silné sazenice vysazujeme už na podzim. Před výsadbou do půdy zkrátíme příliš dlouhé a poškozené kořeny a ponecháme 3-5 silných výhonů. Sazenice vysazujeme do jamek s hloubkou a průměrem 40 centimetrů. Všechny výhony musí být při zemi zakryty půdou, aby mohly vytvářet své vlastní kořeny – což umožní pozdější zmlazování.
Po vysazení dáme do jamek kompost a na závěr sazenici zasypeme hromadou zeminy. Tu na jaře odhrabeme a zkrátíme výhony na 2-3 pupeny. Během vegetativního období půdu kypříme, zavlažujeme, rozprostřeme a na podzim opět nahrneme zpět.
Ve druhém roce na jaře opět silné výhony zkracujeme na 2-3 pupeny a ty slabé na jeden nebo je úplně odstraníme. Na jaře třetího roku ponecháme 8-12 nejsilnějších výhonů a slabé či nemocné výhony odstraníme.
Řez rybízu
Zdravý a dlouhý život dopřejeme rybízovým keřům díky pravidelnému prosvětlovacímu řezu. Při prořezávání rybízu se postupuje následovně:
-
na podzim a brzy na jaře seřízněte 4 – 5leté, stárnoucí a špatně plodící nebo poškozené, nemocné a (až k zemi) opadavé výhony,
-
ponecháme silné jednoleté výhony, každý rok nahrazujeme výše uvedeným způsobem max. 2-3 větve,
-
koncem května až začátkem června odstraníme nadbytečné letorosty,
-
na větší řezné rány nanášíme štěpařský vosk na ochranu proti houbovým chorobám.;
Onemocnění a škůdci rybízu
Rybíz není až tak náchylný k chorobám a škůdcům (s výjimkou ptáků, které milují rybízové bobule), i tak je však vhodné vyvarovat se možnému poškození správným mulčováním a obnovou keřů. Jaké jsou nejčastější nemoci a škůdci rybízu a jak se proti nim chránit?
Mezi nejběžnější nemoci a škůdce patří:
-
Botrytis: šedá plíseň na květech, listech, stoncích i pupenech. Důležité je odstranit postižené části a vyvarovat se polévání ve večerních a nočních hodinách. Této plísni se daří nejlépe ve vlhkém a chladném počasí. Použijte: Altela, aktivátor imunity Softguard.
-
Padlí: objevuje se na vrchních stranách listů ve vlhkém prostředí. Listy mají bělavý nebo šedavý povrch a mohou se zkroutit. Důležitou prevencí je dostatečné prosvětlení keře. Použijte: Flora Vita Citro, Floravita Coco, Bioton.
-
Rez rybízová: tato houba je dvouhostitelská – zimuje na borovici hladké, odkud se na jaře šíří na rybíz. Při silném poškození dochází až k hnědnutí a opadávání listů. Použijte: Polyram WG.
-
Antraknóza: plíseň, která napadá rybíz během zrání. Plísňové skvrny začínají jako drobný kruhový bod, postupně se zvětšují a ovoce hnije. Nejdůležitější je zlikvidovat všechny nemocné části rostlin a udržovat zahradu v čistotě a přiměřeném poměru vlhka a sucha. Použijte: Polyram WG.
-
Mšice: hmyz, šířící nemoci, který zanechává lepkavé stopy, přitahující mravence. K odstranění jsou vhodná přírodní řešení - dravci, tedy vosy a brouci, živící se mšicemi nebo použití chemického postřiku. Použijte Flora Vita Citro nebo Floravita Coco.
-
Roztoč rybízový: tento škůdce způsobí zduření pupenů, které se sice rozvinou, ale postupně přestávají růst a uhynou. Napadené části rostlin je nutno odstranit. Použijte: Flora Vita Citro.
-
Housenky: jsou častým škůdcům, požírajícím listy rybízu. Jejich odstranění je vhodné mechanickým způsobem a chemickým postřikem. Použijte Lepinox Plus, BIOOL.
K udržení zdraví, dobré kondice a bohaté úrodnosti rybízu použijte vhodná hnojiva. V naší nabídce naleznete množství produktů pro hnojení rybízu, vyzkoušejte například tyto:
- Jihočeské hnojivo na jahody a drobné ovoce: organominerální NPK hnojivo,
-
Cererit s guánem na jahody: bezchloridové, granulované hnojivo,
-
Floria jahody a jiné drobné ovoce: účinné a rychle působící dvousložkové hnojivo,
-
Hořká sůl s boraxem: odstraňuje nedostatečnou výživu rostlin borem a hořčíkem.