24.03.2025 (Aktualizace článku: 02.03.2025)
Postřik Sulkou: ovocné stromy a vinnou révu stříkáme na jaře i na podzim
Kdo začne na zahradě včas, má o starost méně – a bohatou úrodu k tomu. Jedním z osvědčených pomocníků, kterého byste určitě měli mít ve svém zahradnickém arzenálu, je stará dobrá Sulka. Jak a kdy s ní pracovat? Podívejte se na naše video.
Zimní postřik sulkou
S ochranou ovocných stromů před škůdci či houbovými chorobami můžeme začít už na podzim, po opadu listí. Dřeviny stříkáme měďnatým nebo sirnatým přípravkem, například Sulkou. Pro postřik je ideální bezvětří a teplota vzduchu by neměla být nižší než 10 stupňů.
Jak postřik správně připravit?
Při přípravě postřiku postupujte vždy podle instrukcí na obalu. V našem případě jsme do 5 litrů vody přidali 50–60 mililitrů Sulky a dobře zamíchali.
Podívejte se na video, jak na postřik ovocných dřevin a vinné révy Sulkou
Předjarní postřik Sulkou stihněte, dokud stromy spí
Postřik Sulkou na jaře opakujeme v době, kdy strom ještě nemá mladé listy. Aplikace Sulky před rašením stromu účinně potlačuje choroby ještě před jejich rozvojem. Postřik začínáme od vršku stromu a postupně procházíme každou větev. Strom doslova umyjeme, aby z něj kapalo./p>
Postřik vinné révy Sulkou
Sulku můžete kromě ovocných stromů použít také na ochranu vinné révy před houbovými chorobami a škůdci. Tento kapalný koncentrát účinkuje jako kontaktní a požerový jed. Na vinnou révu se aplikuje po jarním řezu, před rašením, a účinkuje proti roztočům původcům kadeřavosti a plstnatosti vinné révy.
Nezapomínejte na ochranné pomůcky
Sulka je sice výborný pomocník, ale stále je to postřik. Takže si nezapomeňte nasadit ochranné pomůcky: rukavice, respirátor a ochranné brýle nebo štít. Chráníte nejen strom, ale i sebe.
Proč se vyplatí zařadit Sulku mezi nejdůležitější postřiky?
-
Ochrana před houbovými chorobami ještě před jejich vznikem
-
Odstraňuje přezimující stádia škůdců
-
Zvyšuje vitalitu dřevin před sezónou
-
Jednoduchá aplikace a spolehlivý účinek
Raději preventivně než pozdě
Po některých postřicích se vyplatí sáhnout preventivně, abyste úspěšně předcházeli chorobám na svých dřevinách. Sulka je považována za nejkoncentrovanější zdroj síry a kromě toho v ní najdete i zastoupení dusíku, draslíku a vápníku. Její použití je pode Jána Vigody, pěstitele vinné révy a ovocných stromů z Rimavské Soboty povoleno v ekologickém zemědělství. Přečtěte si celý rozhovor s tímto inspirativním zahrádkářem na našem blogu.
Zdroj foto: freepik.com