24.10.2024 (Aktualizácia článku: 24.10.2024)
Na jarní cibuloviny myslete už na podzim. Vysazují se před mrazem
Jarní cibuloviny patří mezi nejoblíbenější květiny. Jejich barvy vítají teplejší dny, které všichni netrpělivě očekáváme po dlouhé a kruté zimě. Které cibuloviny se na Slovensku vyplatí vysadit na podzim a jaká jsou specifika jejich pěstování? Sestavili jsme pro vás seznam deseti nejúspěšnějších cibulovin, aby se z nich na své zahradě mohl těšit každý. Pokud je správně zkombinujete, zajistíte si na zahradě kvetoucí květiny po celou dobu, od ledna do června.
Vytrvalé cibuloviny: Většina cibulovin se snadno zpracovává i po letech od výsadby.
Mezi nejčastěji pěstované jarní cibuloviny na Slovensku patří narcisy, tulipány, hyacinty, krokusy a sněženky. Tyto květiny jsou krásným doplňkem každé zahrady a jejich květy rozzáří záhony již od ledna. A nejen záhony. Pokud krokusy a sněženky vysadíte přímo do trávy, budete se mít na trávníku na co dívat už v únoru. Se sekáním trávy si nedělejte starosti, tyto křehké květiny stihnou vykvést do dubna, kdy se trávníky probouzejí.
Jarním cibulovinám se také říká vytrvalé, protože jejich cibulky nemusíme kvůli mrazu vyjmout ze země. Výjimkou jsou šlechtěné tulipány, které je třeba ze země vyjmout alespoň jednou za tři roky.
Nepřetržité kvetení cibulovin
Pokud chcete od ledna až do konce jara objevovat stále nové květy cibulovin, zasaďte na zahradu nebo do květináče současně těchto 5 běžně pěstovaných druhů cibulovin. Budou se objevovat jedna po druhé a zaplní prostor jakoukoli barevnou variací, kterou si vyberete.
Sněženky: první poslové jara
Tyto drobné bílé květy kvetou v teplejších oblastech Slovenska již v lednu a mohou na záhonech nebo v květináčích dělat radost poměrně dlouho. Vysazují se koncem podzimu. Pokud vyrazí ze země před prvními mrazíky nebo během zimy a zasype je sníh, nezoufejte. Sněženky jsou velmi odolné a přežijí i v chladnějších podmínkách, takže je lze úspěšně pěstovat i v severnějších částech naší země. Jejich kultivary jsou rozmanité a mohou se lišit tvarem listů, výškou rostlin nebo velikostí květů. Zajímavý kultivar sněženek si můžete vybrat například zde.
Nápadné a nenáročné krokusy
Jsou známé svou pestrou paletou barev, od fialové přes bílou až po žlutou. zvláštností krokusů je, že na rozdíl od tulipánů se jejich cibule nezatahují níže do země, ale naopak se tlačí na povrch. Proto je třeba je časem zasypat, aby jejich rostoucí špička nezůstala nad úrovní půdy. Cibulky krokusů po odkvětu ze země neodstraňujte, poměrně rychle se množí a rok od roku mohou výrazně zaplnit prostor. Pokud nechcete, aby prostor zůstal po zbytek roku prázdný, vysaďte mezi krokusy letně nebo podzimně kvetoucí trvalky. Například živé rudbekie, krásnoočka, echinaceu, veroniky nebo astry.
Narcisy jako symbol jara, přátelství, naděje, ale také sebelásky
Snad nejnenáročnějšími jarními květinami - cibulovinami - jsou narcisy. Převezmou štafetu kvetení po otevřených hlavách krokusů a rozkvetou vedle nich v březnu až dubnu. Jakmile je jednou zasadíte, není třeba s nimi nic dělat, ani je vyndávat ze země, ani doplňovat půdu. Můžete je řezat do vázy. Po odkvětu na záhonu je třeba květy odstranit, aby rostliny zbytečně neinvestovaly energii do tvorby semen, ale uložily ji do svých cibulí pro ještě bohatší kvetení v následující sezóně. Listy narcisů se ze stejného důvodu ponechávají, dokud neuschnou.
Hyacinty v květináčích a na zahradě: hýří barvami a vůní
Kromě pestrých květů jsou hyacinty jednou z mála cibulovin, které okouzlují svou vůní. Bílé, žluté, červené, fialové a modré. Hyacinty nešetří intenzitou barev ani vůní. Nevýhodou je, že jejich doba kvetení je ve srovnání s ostatními cibulnatými květinami o něco kratší. Hyacintům se daří v květináči a krásně kvetou i v interiéru, kde je lze přimět ke kvetení mnohem dříve než venku. Jejich pěstování na zahradě je však o něco náročnější. Často vydají pouze listy bez květů. Může to být způsobeno tím, že cibule je již stará nebo poškozená. Nebo má nedostatek živin a potřebuje přesadit. Listy hyacintů bez květů mohou být také proto, že listy v předchozí sezóně nepřijaly dostatek živin, aby vykvetly. To se stává, když jsou listy odstraněny příliš brzy nebo jsou zastíněny jinou rostlinou. Ke kvetení hyacintů může pomoci kontrola zdravotního stavu cibulí, ale také pravidelné hnojení všech cibulí speciálním hnojivem.
Různé druhy tulipánů z celého světa. Doslova
Tulipány mají jednoznačně nejpestřejší škálu odrůd cibulovin - květin. Existuje více než 3 000 registrovaných odrůd tulipánů, které se nejtypičtěji pěstují a šlechtí v Nizozemsku. Pokud chcete vytrvalé tulipány, které se vám nebude chtít vybírat ze země, zvolte botanické tulipány. Jedná se o původní druhy, které jsou menší, často do 20 cm, ale nestane se vám, že by po několika letech změnily barvu nebo přestaly kvést.jak tomu bývá u vyšlechtěných tulipánů, zejména pokud se cibule po odkvětu nevyjmou ze země. Na druhou stranu jsou šlechtěné tulipány často krásnější, v zahradách vypadají majestátně a pozdní odrůdy mohou kvést až do pozdního jara.
Další jarní cibuloviny
Na zahradách se určitě vyplatí vysadit i další, méně obvyklé, ale neméně krásné cibuloviny: modřence, zvonky, korunáčky, okrasné česneky, scilly, modřence a jarní hvězdnice. Pěstování cibulovin jednotlivých druhů je velmi podobné, ale efekt kvetení je pokaždé jiný. Vyzkoušejte to a dejte nám na Facebooku vědět, jak se vám daří.
Kdy sázet jarní cibuloviny: nejlépe před prvními mrazíky
Zlatým pravidlem pro výsadbu jarních cibulovin je vysazovat je na podzim. Ideální doba je, když teplota půdy klesne pod 10 °C, což je na Slovensku obvykle v říjnu. Cibuloviny, jako jsou tulipány, narcisy a hyacinty, potřebují projít chladným obdobím, aby mohly na jaře bohatě kvést.
Jak sázet cibuloviny
Jednotlivé cibuloviny se vysazují do hloubky zhruba dvojnásobku velikosti cibule. Při výsadbě je důležité, aby byla půda dobře odvodněná, protože stojící voda může způsobit hnilobu cibulí. Při výsadbě dodržujte vzdálenost mezi cibulkami alespoň 5-10 cm, aby měly dostatek prostoru pro růst a tvorbu nových dceřiných cibulek.
Na fotografii výše je směs cibulek připravená k výsadbě do děrovaných květináčů pro snadnější vyjmutí cibulek po odkvětu. Na obrázku níže jsou tytéž cibulky během kvetení. Zvonky, narcisy a tulipány různých odrůd. V dolní části téže fotografie jsou krokusy v květu.
Deset zásad pro úspěšné pěstování jarních cibulovin
- Kombinujte druhy - Vyberte si druhy, které se barevně a velikostně hodí k vaší zahradě.
- Zvolte vhodnou dobu výsadby - Jarní cibuloviny vysazujte na podzim, kdy teplota půdy klesne pod 10 °C.
- Vysaďte je do správné hloubky - Cibulky sázejte do dvojnásobné hloubky, než je jejich velikost.
- Nezapomeňte na odvodnění půdy - Dbejte na to, aby byla půda dobře odvodněná.
- Nepřesazujte - Dbejte na to, aby cibuloviny měly dostatek prostoru pro růst a rozmnožování.
- Vysazené cibuloviny dobře zalévejte - Cibuloviny zalévejte ihned po výsadbě.
- Mulčujte půdu pro cibuloviny - Chraňte cibuloviny před prudkými výkyvy teplot.
- Vysaďte cibuloviny na slunné místo - Většina jarních cibulovin potřebuje slunce.
- Po odkvětu jim dopřejte čas - Nechte listy přirozeně odumřít.
- Po odkvětu odstraňte cibulky tulipánů - Některé cibulky tulipánů se po odkvětu odstraňují, aby se nepoškodily v zemi a nevytáhly se hlouběji, což by ohrozilo jejich další kvetení.