27.05.2020 (Aktualizácia článku: 25.05.2020)
Jak se zbavit krtonožek v zahradě?
Krtonožka obecná, latinsky Gryllotalpa gryllotalpa. Jedná se o celkem velkého škůdce v zahradě v porovnání s ostatními.
Dospělou krtonožku najdete v zahradě pouze během rozmnožovacího období od května do června. Samičky vyhrabou v půdě komoru zhruba 5-25 cm do hloubky půdy, přičemž do ní nakladou cca 200 - 400 vajíček. Okusují kořeny, kvůli čemuž rostliny uhynou. Do tří měsíců vytvoří hned několik takových hnízd.
Jak vypadá krtonožka obecná?
Její velikost je zhruba 4 - 7 cm. Svrchu je tmavohnědá, břicho má šedohnědé. Válcovité tělo je pokryto jemnými chloupky. Z hlavy trčí velká tykadla. Přední křídla má kratší, neschopná letu, avšak se zadními může vzlétnout. Patří mezi noční živočichy, podobně jako moli.
Předními silnými nohami je schopna vyhrabat hluboké jámy pro vajíčka. Mírné zploštělá vajíčka jsou bílé barvy, larvy světležluté. Larvy přezimují v hloubce 0,5 - 2 m.
Larvy se živí humusem, potom kořeny rostlin. Napadená rostlina zvadne a uschne. Nymfy dospívají až v červnu po přezimování. Tento masivní hmyz klade vajíčka až třetí rok. Samotný vývoj trvá 2 roky.
Jaké škody napáchá krtonožka?
Nejvíce škody způsobuje na zelenině - mrkev, zelí, okurky, dýně, rajčata a luštěniny. Pochutnávají si i na kořenech drobném ovoci, trávníku a okrasných rostlinách. Největší škody spatříte na mladých rostlinách, které jim vyhovují nejvíce, v době páření a kladení vajíček.
Přirození nepřátelé krtonožky obecné
V přírodě mají plno přirozených nepřátel jako různí ptáci, krtci, kočky. Paradoxem je, že zahrádkáři se běžně snaží vymýtit právě tyto přirozené nepřátele krtonožky obecné.
Živočišný ekosystém je velmi křehký. Člověk ho narušuje svým zásahem, čímž hrozí přemnožení tohoto, ale i jiného škodlivého hmyzu.
Biologická ochrana - hlístice
Mnozí zahrádkáři sypou a lijí do půdy kdeco, jen aby se zbavili jakéhokoliv škůdce. Chcete-li se účinně a ekologicky zbavit hmyzu krtonožky obecné, do půdy aplikujte hlístice rodu Steinernema carpocapsae. Výhodou hlístic je jejich široké spektrum účinku. Kromě krtonožky obecné totiž zneškodní i jiný hmyz.
Tyto hlístice přidejte do půdy na jaře nebo na podzim. Napadají totiž larvy krtonožky, do nichž nakladou vajíčka. Dále také vylučují bakterie, které se dostanou do tkáně hostitele a za pár dní zemře. Jejich obrovskou výhodou je, že se z půdy postupně vytratí a neohrožují člověka ani zvířata.
Nejoblíbenější lokalita krtonožky obecné
Nejčastěji je najdete v různých rašeliništích, kompostech či chlévském hnoji. Kompostér proto umístěte dostatečně daleko od záhonů.
Dospělí jedinci se živí zejména hmyzem a žížalami, ale nepohrdnou ani rostlinnou potravou. Při podhrabávání poškozují sazenice.
Krtonožka je citlivá na chlad, proto jí naše české zimy vyhovují, protože dokáže přežít schovaná v půdě. Pro život potřebuje přístup ke spodní vodě během celého roku, proto vyhledává zejména břehy řek, potoků nebo vodních nádrží. Nejraději má úrodnou, dobře hnojenou půdu v pařeništi i skleníku.
Krtonožka obecná likvidace
Zničte její hnízda. Najdete je tak, že v zahradě spatříte “bezdůvodně” vyschlé rostliny. V noci vylézají s cílem páření se, proto dalším způsobem tedy je manuálně je pochytat. Do půdy vykopejte díru, kam vložíte až po její okraj květináč s hladkými stěnami. Horní okraj půdy uložte těsně pod hladinu půdy. Spadnou do květináče a následně je pochytáte.
Odpuzovač krtonožky obecné
Pokud hledáte další ekologickou ochranu proti krtonožce, sáhněte po Talpa Raus odpuzovači. Kromě tohoto hmyzu spolehlivě vypudí krtky, hraboše a jiné hlodavce. Účinkuje na bázi lisovaných semen skočce, jehož odér je pro cílové škůdce velmi nepříjemný. Aby působil co nejúčinněji, nahrňte na rozsypaný přípravek malou vrstvu země a zahrabte. Působí zhruba 80 - 90 dní. Působí také jako dusíkaté hnojivo s postupným uvolňováním.
Chemická ochrana proti krtonožkám
Formou otrávených návnad zneškodníte krtonožky. Stačí namočit převařená zrna kukuřice, čerstvé listy salátu apod. v rostlinném oleji a insekticidu proti mšicím. Můžete použít i granulované insekticidy proti slimákům.
Levná ekologická alternativa - síťky
Nastřihněte fasádní síťku a vložte ji do jamek pro sázení. Měly by trčet zhruba až 2-3 cm nad zemí, ať chrání i stonek. Krtonožka se k rostlině nedostane a ta má zase prostor pro svůj růst.
Babské rady
- Zkuste vysadit kolem záhonů chryzantémy nebo měsíček - krtonožkám zapáchají.
- Do 75cm jámy vložte vědro s hnijícími bramborami a slámou. Zakryjte ji plechem. Teplo přiláká škůdce, které následně zalijete vroucí vodou.
- Klasická voda se saponátem se osvědčila mnohým zahrádkářům. Stačí ji nalít do děr krtonožek.
- Další možností je mokrá deka. Rozprostřete ji na zahradě a druhý den můžete posbírat všechny krtonožky, které se zdržují tam, kde je teplo a vlhko.
- Vajíčková skořápka v kombinaci s jedlým olejem je pro krtonožku smrtelná, navíc působí jako hnojivo.
- Amoniak se také používá při hubení krtonožek tak, že ho zředíte s vodou a nalijete do jamky na sazenice.
- Krtonožka je samotář, jiné jedince kromě páření nesnáší, slabší jedince zabije. Proto je stačí sesbírat do nádoby a sami se o sebe “postarají”.