12.03.2024 (Aktualizácia článku: 16.03.2024)
Jak pěstovat hortenzie latnaté? Takto budou kvést celé léto!
Pěstitelka hortenzií latnatých Natalja Arnautová v rozhovoru vysvětluje, jak snadno dokážete i vy doma vypěstovat;hortenzie a co považuje za největší mýtus v péči o tyto dlouho kvetoucí rostliny.
Co se v rozhovoru dozvíte?
-
co je na hortenzii latnaté výjimečné a čím vás opravdu překvapí
-
jaký je rozdíl mezi jednotlivými druhy hortenzií a jaké podmínky pro pěstování vyžadují
-
zda a jak je stříhat
-
jaký je největší mýtus o latnatých hortenziích a proč je nepravdivý
-
kdy lze hortenzie přesazovat
-
jak bojovat proti škůdcům a chorobám hortenzií
-
jak, čím a kdy hnojit hortenzie
-
jak okyselit půdu hortenziím doma vyrobenou zálivkou
Proč jste se vůbec pustila do pěstování latnatých odrůd hortenzií? Nejčastěji se v zahradách setkáte s velkolistými, které jsou preferovány jako jedny z nejhezčích kvetoucích keřů pro zkrášlení stinných částí zahrad.
Jako většina milovníků hortenzií, i já jsem si koupila nejprve velkolistou hortenzii. Zalíbila se mi v supermarketu a teprve potom jsem začala studovat, co s ní dál. V jakých podmínkách žije, co potřebuje a tak dále. Neobešlo se to bez chyb, první rostlina přes zimu zmrzla. Ale to mě neodradilo. Koupila jsem si další a začala škola hrou. Po třech letech pěstování velkolistých hortenzií, kterých jsem měla v té době už přes 10 odrůd, jsem na internetu uviděla latnatou. A když jsem zjistila, že tato kráska nepotřebuje zimní ochranu a její květy vydrží i půl roku, šla jsem hned koupit svou první. Věděla jsem, že tuto novou královnu musím mít hned na své zahradě. Moje první odrůdy byly Vanilla Fraise a Phantom. Na těchto holkách jsem praktikovala své zkušenosti v pěstování a stříhání latnatých hortenzií. Díkybohu vydržely všechno a jsou dosud nádherné.
Jak jsou na tom Češi a Slováci s pěstováním latnatých hortenzií? Máme u nás pro tyto rostliny dobré podmínky? Vyhovuje jim naše podnebí?
Česko i Slovensko bohužel v pěstování těchto krásek viditelně zaostávají. A je to velká škoda, protože naše země mají pro pěstování latnatých hortenzií velmi dobré podmínky: příznivé celoroční teploty, ideální vlhkost, v létě u nás není příliš horko, takže květy jim slunce nespálí do hněda a zimní a jarní mrazy nejsou tak silné, aby větvičky poškodil mráz. Naše území je pro latnaté hortenzie hotový ráj.
Mohou se hortenzie pěstovat také v květináči?
Ano, lze je pěstovat v květináči, ale pouze menší odrůdy. Ty větší je třeba přesadit po 3 - 4 letech;do zahrady.
Zvládá hortenzie přesazování bez problémů?
Čím jsou mladší, tím lépe to zvládnou. Pokud hortenzie přesadíte koncem října, v listopadu, nemusí to ani pocítit.
Na Facebooku v komunitě milovníků latnatých hortenzií ochotně radíte lidem, jak se starat o;hortenzie, jak je stříhat. Co vás k;tomu vedlo? Musí to být časově náročné.
Na východě (Ukrajina a Rusko) je trh s latnatými hortenziemi velmi velký, stejně jako zkušenosti s jejich pěstováním a množením. Naštěstí rozumím rusky, hodně studuji a čtu právě jejich zkušenosti. A protože mě tyto květiny zcela uchvátily, chci vidět více těchto krásek v našich zahradách. Díky své práci také hodně cestuji. A asi v 90 % případů vidím zanedbané keře, o které naši zahradníci zatím neumějí správně pečovat. Setkala jsem se i s tím, že ani v zahradnictvích nevědí, jaké druhy hortenzií vlastně prodávají. Že jsou velkolisté, latnaté a stromečkovité. A co je nejhorší, špatně instruují své zákazníky v péči o zakoupené rostliny.
Jaký je tedy;základní rozdíl v péči o hortenzie? Dá se to jednoduše zobecnit, že velkolisté jsou do stínu, chtějí kyselou půdu a; každoročně se nestříhají? A;latnaté;chtějí neutrální půdu, slunce a;naopak vyžadují časný jarní radikální řez?
Toto je největší omyl, o kterém se všude píše. Že latnaté hortenzie nechtějí kyselou půdu. Oni ji chtějí a potřebují! Zejména malinové odrůdy. Dokud nebudou mít dostatečně kyselou půdu, nevybarví se, jak mají. Každému druhu hortenzií musíte zajistit jiné podmínky. Zatímco stromečkovitým stačí běžná zahradní zemina a plné slunce, latnaté chtějí kyselejší půdu a snesou i plné slunce nebo i mírný polostín. Velkolisté však potřebují pouze kyselou půdu a polostín nebo stín. Každá má však jiné podmínky pro přezimování. Zatímco stromečkovitá a latnatá vydrží i teploty do -35 °C, velkolisté tak nízkou teplotu nevydrží, přežijí pouze jejich kořeny. Při nižších teplotách nadzemní části zmrznou, což znamená problém pro kvetení. Hortenzie velkolisté musíme chránit před silnými mrazy a na rozdíl od hortenzií latnatých, které je třeba brzy zjara seříznout na dva až tři pupeny, hortenzie velkolisté se nestříhají každý rok.
Takže hortenzie latnaté kvetou na jednoletých výhoncích a mráz jim nedělá problém. Je náchylná k nějakým chorobám? Má škůdce?
Bohužel ani tyto rostliny se škůdcům nevyhnou. Hlavními škůdci všech druhů hortenzií jsou slimáci a svilušky.
Máte vyzkoušeno, co nejlépe působí na svilušky?
K jejich likvidaci používám Karate zeon. Z nemocí je to hlavně chloróza, za ní je však v první řadě třeba hledat nedostatečně kyselou půdu. Bez kyselé půdy tyto krásky prostě nejsou schopny přijmout hnojivo, i když jim jej dáváte. Dokud nemají potřebné pH půdy, nefungují rostliny tak, jak by měly.
Jak léčit chlorózu na hortenziích?
Aby přípravky na chlorózu fungovaly, je nutné nejprve upravit pH půdy pod keřem. Půdu je třeba okyselit. To lze provést pomocí okyslovače, kyselé rašeliny, citronu, síry nebo jablečného octa. Všechno funguje.
Můžete uvést příklad, jak přesně okyselujete půdu octem? Jak často?
V 10 l vody rozmíchám 100 - 150 ml jablečného octa a naliji pod keř. S hnojením pak počkám do druhého dne. Tento postup provádím během sezóny 3 až 4krát. Pokud však rostliny v tom roce vysazujete a mají čerstvou kyselou rašelinu, stačí je takto okyselit 2x.
Jakmile máme snížené pH půdy, můžeme hnojit. Jak často a čím? Lze použít stejné hnojivo pro všechny druhy hortenzií?
Můžete použít například krystalické hnojivo na hortenzie, nebo hnojivo s postupným uvolňováním, například Plantacote. Stačí jej použít jednou pro všechny druhy hortenzií na jaře, ideálně v dubnu, kdy bude půda dostatečně ohřátá na to, aby z ní kořeny mohly přijímat živiny. V říjnu pak vždy používám na všechny hortenzie podzimní hnojivo pro jehličnany, ty také chtějí kyselou půdu.
Kolik hortenzií máte v současné době vysazených doma na zahradě? A jaké s nimi máte plány do budoucna?
V současné době pěstuji 32 odrůd (ne rostlin) latnatých hortenzií. Velkolistých je už méně a postupně je daruji, aby bylo více místa pro nové kultivary latnatých, stromečkovitých i popínavých. Mám vlastní miniškolku latnatých hortenzií, kde se je snažím množit a vytvářet nové kultivary, unikátní, které se nikde jinde nevyskytují. Pěstuji je pro sebe i pro ostatní, protože chci, aby se zdejší zahrádkáři zamilovali do neuvěřitelně dlouhých kvetoucích květů latnatých hortenzií tak jako já a aby celé léto vnímali jejich neskutečnou krásu.