26.09.2022
Co udělat s jahodami na konci léta?
Jahody jsou oblíbeným ovocem, které najdete téměř v každé české zahradě. Jejich sladké plody jsou plné vitamínů a minerálů a i přes poměrně vysokou sladkost obsahují pouze minimum cukru. Jahody jsou sice náročnější na pěstování, ale při správné péči vám budou přinášet radost v podobě bohaté úrody. Na konci léta se naskýtá v zahradě spousta příležitostí – kromě sazenic pro chladné období můžete jahody i vysazovat. Víte, co udělat s jahodami na konci léta?
Výsadba jahod během a na konci léta
S výsadbou sazenic jahod začínáme v létě a koncem léta – v červenci až začátkem srpna, nikdy však ne později než v polovině září. Pro dobrý růst je vhodné vysazovat jahody do půdy po „předplodinách” – fazole, zelený hrášek, jarní salát, špenát, cibule či kedlubna.
Jahody můžeme pěstovat i ze semínek, při použití sazenic však máte větší jistotu, že vaše budoucí úroda bude kvalitní a bohatá. Sazenice odebíráme ze zdravých jednoletých, maximálně dvouletých rostlin – nejkvalitnější jsou ty, které rostou na odnožích nejblíže mateřské rostlině.
Kořenový křeček má být při výsadbě na úrovni okolní půdy, tedy ani příliš hluboko, ani mělko – rostlina by mohla slábnout a vysychat.;
Pro sázení je vhodné slunečné stanoviště a hlinitopísčitá nebo písčitohlinitá půda s dostatkem humusu a živin. Při sázení do těžké, vlhčí půdy je vhodné udělat vyvýšený záhon nebo hrobečky.
Pro udržení vlhkosti je důležité nastlat plochu mezi rostlinami trávou, slámou nebo textilií, fólie je méně vhodná.
Sousedé jahod
Ideální sousedé jahod jsou fazole, salát, pórek, petržel, řepa…a dobře se bude jahodám dařit, pokud budou sousedit s česnekem nebo cibulí.
Sázení česneku mezi jahody
Jahody jsou s česnekem kompatibilní a pokud nemáte dostatek prostoru na zahradě, klidně ho můžete vysadit mezi jahody.
Díky vlastnostem, které česnek má, se bude jahodám vyhýbat plíseň, padlí, šedá hniloba či bílá skvrnitost.
Naopak česnek i jahody napadají háďátka. Jako prevence proti háďátkům slouží Novaferm viva.
Péče po létě
Na konci sezóny (říjen a později, avšak dříve než přijdou první mrazy) je důležité víceleté odrůdy jahod dobře ošetřit, aby vydrželi do dalšího roku a opět bohatě plodily. Na podzim je nutná následná péče:
-
okopávání okolí rostlin a odstranění plevele: prokypření půdy a odstranění nežádoucího plevele podpoří zdraví rostliny, odstraní přílišné zahuštění a ochrání rostlinu před výskytem plísní;
-
zakrytí okolí kořenových krčků: použití kompostu nebo zeminy ochrání rostliny před mrazem a škůdci;
-
překrytí celých záhonů: smrkovým chvojím nebo netkanou bílou textilií ochrání rostliny před mrazem;
-
odstranění suchých a poškozených listů: zamezí výskytu plísní a nemocí, listy odstraňujeme několik centimetrů nad srdíčkem a zbylé listy chemicky ošetříme;
-
odstraňování odnoží (šlahounů): na podzim rostlina vytváří oddenky, v případě že nechcete jahody rozmnožovat, je důležité tyto oddenky odstraňovat – přebytečné šlahouny rostlinu vysílí a bude tak bude náchylnější k chorobám;
-
vysazování rostlin: šetrně odstraněné odnože můžete vysadit, rozšířit tak své sazenice a zvětšit příští úrodu.
Choroby a škůdci na jahodách – jak je odstranit?
Jahody jsou poměrně náchylné k výskytu plísní a škůdců – proto nezapomínejte pravidelně odstraňovat suché, poškozené a napadené listy a prořídnout příliš husté řádky sazenic.
Ve vlhkém prostředí se daří mnoha chorobám a vaše jahody mohou napadnout i nenasytní slimáci. Mnoho chorob a škůdců rádo přezimuje pod rostlinami a v nich, proto je důkladně ošetřete i při přezimování jahod po létě. Následující postupy a přípravky vám pomohou.
Hlemýždi a slimáci
Slimáci milují vlhké a trvale zastíněné prostředí – pravidelně odstraňujte přebujelé části rostlin a také samotné slimáky. V tomto boji vám účinně pomůže kontaktní a požerový moluskocid Desimo Duo nebo efektivní Ferrimax, vhodný i do ekologického zemědělství.
Květovka jahodová
Škůdce květovka klade vajíčka do porostů ještě před kvetením a požírá listy. Larvy se později živí umírajícími květy jahod. Na postřik před kvetením použijte Decis EW 50 a po rozkvětu a objevení květovky například Karate Zeon.
Šedá hniloba
Hniloba nebo botrytida je vážné houbové onemocnění, které napadá plody. Nejčastěji se nachází v intenzivně zavlažovaných, vlhkých, hustých a stíněných porostech – promyslete si proto, kam jahody vysadíte, a nezapomeňte je pravidelně rozředit. Na botrytidu zabere Prolectus nebo Quick Magnicur.
Padlí jahod
Padlí je onemocnění způsobené patogenem Podosphaera aphanis. Způsobuje pokles fotosyntézy a drastické ztráty na úrodě. Padlí bez problémů přezimuje a na jaře napadá mladé listy, věnujte proto pozornost ošetřování již na konci léta. Proti padlí můžete bojovat přípravkem Flora Vita Citro a Thiovit Jet.
Skvrnitost listů
Fialovou skvrnitost způsobuje houba Diplocarpon earliana a bílou skvrnitost Mycosphaerella fra Napadené listy časem usychají a odumírají. Na toto onemocnění zabere aplikace Polyram WG.
Krčková hniloba
Onemocnění krčková hniloba je schopno infikovat velké množství rostlin a nejen jahod – může se rozšířit i na jiné plody . Ochraňte proto svou úrodu aplikací Aliette 80 WG nebo Polyram WG.;
Hnojení jahod
Jahody potřebují pro bohatou úrodu výživnou půdu a pravidelné hnojení. Pravidelným používáním hnojiv podpoříte zdraví a úrodnost rostlin.
-
Univerzální hnojivo: použijte Kristalon jahoda s mikroprvky a na podporu zdraví během přezimování použijte Kristalon podzim.
-
Odstranění nedostatečné výživy: pro doplnění hořčíku použijte Hořkou sůl s boraxem (víte, jak používat hořkou sůl?) nebo Hořkou sůl Forestina, pro doplnění železa je skvělým přípravkem Kapka profík nebo Florasin Nitro Iron.
-
Hnojiva určená speciálně pro jahody: organominerální Jihočeské hnojivo, Cererit s guanem, rychle působící hnojivo Floria na jahody a drobné ovoce, organické Hoštické hnojivo s obsahem kravského a koňského hnoje.
Při správné péči se vám jahody za rok odvděčí sladkými a velkými plody a zaplní vaši zahradu příjemnou vůní. Pokud se potřebujete poradit ohledně výběru správných produktů, neváhejte nás kontaktovat!