21.09.2021 (Aktualizácia článku: 10.09.2021)
Co sázet v září
I když je září prvním podzimním měsícem, který se vyznačuje sklizní, s pracemi na zahrádce se ještě rozloučit nemusíte. Některé odrůdy zelenin s krátkým vegetačním obdobím preferují svěží vzduch a dostatek vlhkosti. Jiné přečkají na záhoně zimu a z prvních plodů se budete těšit už na brzkém jaře. Užijte si ještě podzim v zahradě. Poradíme vám, co sázet v září.
Při výběru semínek na sázení v podzimním období upřednostněte odrůdy, na kterých je přímo napsáno, že jsou vhodné nejen na jarní, ale i na podzimní výsev. Pokud vám zbyla semínka ještě z jarní sezóny, využijte i ty.
Ředkvičky jen v teplých lokalitách
Pokud je podzim teplejší (zejména v jižních oblastech), po sklizni letní úrody do země zasejte ředkvičky. Vybírejte druhy s krátkým vegetačním obdobím.
Sázení ředkviček
Záhony na pěstování ředkviček pravidelně střídejte. Ředkvičky sázejte do řádků vzdálených od sebe 15 až 20 centimetrů po jednom semínku každých 5 centimetrů. Kořeny tak budou mít dostatečný prostor pro růst.
Nízkých teplot se bát nemusíte, protože ředkvičky klíčí při 2 - 3 °C a krátkodobě snesou i teplotu pod bodem mrazu. Vysaďte je do hloubky 0,5 - 1 centimetru.
Ředkvičky jsou často napadané dřepčíky. Hned po výsevu je přikryjte netkanou textilií, která je nejen ochrání, ale také zabrání nadměrnému vypařování vody z půdy.
Sázení pro jarní sklizeň
Dopřejte si vitamínové zelené složky už brzy na jaře. Budete se těšit z hlávkového salátu, kopru či špenátu. Nezapomeňte ani na cibuloviny. Září je vhodný čas, kdy sázet jarní cibuli (zelenačku).
Jak sázet cibuli na podzim
Při sázení cibule pamatujte, že zemina by měla být nad zasazenou cibulkou minimálně dvakrát tolik, než je její velikost. Sazečky vysaďte 10 - 15 centimetrů od sebe na dobře připravenou a vlhkou půdu.
Cibulky vysazujte do úrodné půdy zadržující vlhkost a s dostatkem shnilé organické půdy - zahradního kompostu. Pokud je ještě příliš teplo, se sázením nespěchejte.
Pokud nemáte dostatek kompostu, vyzkoušejte biokompost - vysoce účinný biologický přípravek, který urychluje rozklad organických látek v zahradních kompostech. Vytvořte si vlastní kompost rychle a účinně.
Sázení salátu
I když je podzim ideální čas na sázení salátu, vysaďte ho nejpozději do poloviny října, aby stihl zakořenit. Zimní salát sklidíte ještě před zimou. Myslete však na to, aby řádky se salátem měly mezi sebou odstup minimálně 20 - 30 centimetrů a pravidelně je zalévejte.
Vegetační doba hlávkového salátu je od 30 do 100 dní a má rád chladnější podmínky. V zimních měsících se daří zejména salátu Humil, který má žlutozelenou barvu a jeho listy nečervenají.
I když jsou některé odrůdy odolné proti mrazu, můžete je chránit pomocí netkaných textilií.
Kdy sázet zimní česnek?
Podzimní odrůdy česneku vysazujte na podzim co nejpozději, aby do zimy nestihly nad zem vyrůst lístky. Zimní mrazy by je mohly poškodit a přišli byste o úrodu.
Vysázejte ho do hloubky 8 centimetrů a hlouběji. Vzdálenost v řádku by měla být minimálně 10 centimetrů a mezi řádky 20 centimetrů. Nikdy ho nedávejte do čerstvě zaoraného zeleného hnojiva (rostlinné směsi, která váže dusík).
Nevhodnou předplodinou pro česnek je hrách, cibule, pórek a pažitka. Inspirujte se, co s čím sázet.
Příprava půdy k pěstování česneku
Před zasazením česneku půdu připravte. Neměla by být příliš kyprá - připravte ji několik dní dopředu. Zem posypte minerálním hnojivem. Čistit stroužky nemusíte.
Někteří odborníci doporučují před sázením namořit stroužky česneku proti háďátku česnekovému a jiným škůdcům.
Okrasná zahrada podzim
Pokud máte doma okrasnou zahradu, i ta v tomto období vyžaduje neustálou péči. I když ještě kvetou některé letničky, trvalky a keře, je vhodný čas i na sázení nových květin.
Sázení narcisů
Polovina září je ideální čas na sázení narcisů. Na zakořenění potřebují více času než jiné cibuloviny, ale vysazují se jako první. Pokud je teplejší počasí, můžete je vysazovat až do poloviny října, dokud je zem ještě teplá. Při prvních mrazech tak už budou mít dostatečně velký kořenový základ.
Narcisy se rozmnožují přirozeně, rozsázejte je po 3 až 5 letech.
Nenáročné lilie
Lilie nepatří mezi pěstitelsky náročné rostliny. Mají rády provzdušněnou a výživnou půdu s vysokým obsahem vápníku.
Při vysazování pro lilie hledejte světlé, vzdušné a přes oběd zastíněné místo v zahradě. Jelikož je křehká, sázejte ji do závětří, aby se nepolámaly stonky a květy.
Když je zasadíte na podzim, dbejte na to, abyste cibulku vložili dostatečně hluboko - nahrňte na ni takovou vrstvu půdy, jak velká je cibulka (minimálně v hloubce 12 - 15 centimetrů).
U tulipánů sledujte velikost cibulek
Pokud se rozhodnete pěstovat tulipány, při koupi si prohlédněte velikost cibulek. Čím větší cibulky koupíte, tím větší bude i samotná květina.
Tulipány sázejte od září do pozdního podzimu. Snažte se je dát do půdy co nejdříve po zakoupení. Mají rády úrodnou a dobře propustnou půdu.
Při výsadbě větší plochy shrňte půdu na povrchu záhonu a umístěte do ní jednotlivé cibulky. Pokud je sázíte jednotlivě, vytvořte dírku třikrát tak hlubokou, než je výška cibulky.
Nepodceňujte hnojení
Přezimující rostliny jsou náročnější na hnojení. Potřebují podzimní hnojiva, které jsou obohacena o fosforečné, draselné či hořečnaté složky. Zpevňují jejich pletiva a zhutňují strukturu před prvními mrazy. Zasaďte zeleninu ještě na podzim a úroda vám bude dělat radost již hned po zimních měsících.