05.07.2021 (Aktualizácia článku: 10.06.2021)
Jak správně provést řez ovocných stromů?
Řez dřevin je významnou pěstitelskou činností. Pečlivé prořezávání je zárukou lepšího růstu dřevin, kterým lze dosáhnout vyšší úrodnosti. Vhodným typem řezu, ve správný čas a vhodným nářadím můžete dřevinu nejen tvarovat, prosvětlovat, ale i zmlazovat.
Co budete potřebovat?
Správné zahradní nářadí vám ušetří čas i energii. Cílem správného řezu dřevin je dosáhnout hladkého řezu a neublížit dřevině.
Na ošetření stromu po řezu aplikujte stromový balzám, který chrání čerstvý řez před infekcí a dřevokaznou houbou, což by mohlo mít nepříznivý vliv na hojení rány stromu. Každou řeznou ránu můžete preventivně natřít stromovým balzámem.
Co a kdy řezat?
Řez lze provádět během vegetačního klidu - zimní řez, a to brzy na jaře ještě před tím, než se začnou probírat pupeny nebo v období vegetace - letní řez.
Tak jako člověk, i strom má své životní období, které se odráží na jeho koruně, plodnosti a kvalitě úrody, s čímž souvisí i jeho správný řez. Mladý strom vyžaduje řez, kterým se tvaruje jeho vyvážená kostra, která bude v dospělosti nést plody. Starší stromy vyžadují řez, který je prosvětlí a zredukuje přerostlou korunu.
-
Období růstu vegetačních částí stromu
Vztahuje se na mladé stromky, které ještě nerodí, případně rodí minimálně. Jsou to první roky stromu od vyklíčení ze semene nebo od roubování na podnože. V tomto stádiu se tvaruje kostra stromu a usměrňuje jeho růst - řez je minimální. Na tento řez vám postačí kvalitní zahradní nůžky.
Při koupi mladých stromků se můžeme setkat s nedostatky, jako jsou:
-
Příliš dlouhá střední větvička - třeba ji zkrátit tak, aby byla ve vhodném poměru s ostatními větvičkami. Pokud by zůstala střední větvičku příliš dlouhá, níže postavené větvičky by zaostávaly ve vývinu.
-
Pokud se střední větvička zlomila, je třeba ji seříznout nad větvičkou, která má nejlepší potenciál na to, aby se stala novým středníkem. Nová středová větvička se uvede do vodorovné polohy přivázáním k zanechanému čípku z předešlého zlomeného středníku.
-
Přebytečný počet větviček. Z nich se vyberou nejvhodněji postavené a dobře vyvinuté hlavní kosterní větve.
-
Období růstu a plodnosti
Období, kdy mladý strom začíná plodit. Pokračujeme v řezání kosterních větví, které rychle rostou. Stačit by nám stále měly dobré zahradní nůžky. Při tvarování kostry myslíme na to, že větve budou jednoho dne zatěžované plody, a proto korunu tvarujeme tak, aby zatížení větví bylo vyvážené - pozor na ostré úhly. Správně tvarovaný strom má bez podpírání větví udržet až 100 kg.
Pro mladý ovocný strom není vhodný intenzivní řez, protože strom se po něm pomaleji vyvíjí a začne později rodit. Udržovací řez, který je v tomto období stále minimální, nám pomůže korunu stromu udržet ve vyváženém tvaru a zaručuje vysokou plodnost stromů.
-
Období plodnosti a růstu
V tomto období je třeba věnovat zvláštní pozornost tomu, aby koruna nebyla příliš hustá. Pokud se strom ponechá 2 - 3 roky bez řezu, i dobře tvarovaná koruna zhoustne.
Na správně ořezaném stromě je nutné se zaměřit na odstraňování jednoletých kolmých výhonků, které mohou zapříčinit přehuštění koruny. U zanedbaných stromů třeba především prosvětlit korunu a ponechat kosterní větve.
-
Období plodivosti a usychání
Končí vývin nových přírůstků na kosterních větvích, zvětšuje se odumírání obrostu, začínají odumírat větve a provádíme zmlazovací řez - zkracování víceletého dřeva. Zmlazovací řez má za úkol zabránit úplnému zastavení růstu stromu a nových přírůstků. > Odstraňujeme suché a odumřelé větve, korunu prosvětluje a vytváříme prostor pro plody.
V tomto čase provádíme i prosvětlovací řez, při kterém odstraňujeme celou větev nebo se z jednotlivé velké větve odříznou celé menší větve, přičemž se délka větve nezmenšuje. Na tento úkon vám poslouží dobré pákové nůžky případně zahradní pilka.
Tvarovací, udržovací, prosvětlovací a zmlazovací řez se provádějí více méně současně. V každém životním období stromu vyniká jiný typ řezu. Některé dřeviny jsou tak choulostivé, že vyžadují zvláštní studování řezů dané dřeviny. Příkladem je řez broskví a meruněk.
Na co si dávat pozor?
U velkých větví s větším průměrem provedeme nejdříve “odlehčující řez”, který nám zabrání rozštěpení řezané větve, což by bylo zapříčiněno její váhou. To znamená, že větev budeme řezat postupně nebo po částech, a pomalu ji budeme odlehčovat, abychom předešli rozštěpení a docílili hladkého řezu.
Autor článku
Jak bezpečně pracovat s pesticidy | 10.07.2021 | |
Okrasná zahrada | 29.11.2024 | |
Co je superfosfát a jak ho aplikovat? | 16.05.2021 | |
Kolik světla potřebují vaše pokojové rostliny? | 14.03.2021 |