24.07.2020 (Aktualizácia článku: 01.11.2024)
Jak se dá využít tkaná a netkaná textilie ve vaší zahradě?
Geotextilie a fólie mají nezastupitelné místo v zahradnictví, stavebnictví i zemědělství. V dnešním článku se zaměříme na zahradnické textilie. V závislosti na hustotě vláken, barvě, materiálu a dalších parametrech se používají v různých oblastech zahradnictví. K jejich výrobě se využívá zdravotně nezávadný polypropylen. Tkané i netkané textilie patří mezi materiály odolné vůči povětrnostním podmínkám (slunce, déšť, kroupy, vítr) a mají kratší i delší životnost.
Tkané vs. netkané textilie (agrotextilie): Jaký je mezi nimi rozdíl?
Zahrádkáři je nejčastěji využívají proti prorůstání plevele a k oddělení vrstev půdy, případně půdy a mulče (kůra, štěrk, kameny), aby nedocházelo k jejich smíchání. Vzhledem k tomu, že se používají v zahradnictví, tkané i netkané textilie se také nazývají agrotextilie.
Tkané textilie jsou pevnější
Jsou vyrobeny z různých vláken proplétáním. Tyto textilie jsou většinou odolnější a ideální pro použití pod rostliny s cílem zabránit prorůstání plevele nebo oddělit zeminu od mulčovací vrstvy. Vyznačují se dobrou prodyšností a propouštějí vodu. Díky své pevnosti je tkaná textilie také pochozí a odolnější vůči mechanickému poškození.
Netkané textilie - bílé, černé, hnědé
Vyrábějí se z vláken, která jsou spojována technologií, jež je činí méně prodyšnými než tkané textilie. Často se používají k ochraně rostlin před chladem a škůdci. Bílá textilie se například využívá k zakrytí rostlin proti časným jarním mrazům a proti náletům škodlivého hmyzu na pěstované rostliny (například proti minerce pórkové). Černá se v zahradách využívá podobně jako tkaná textilie k oddělení vrstev půdy, k zabránění prorůstání plevele a pod mulč.
;
Nevýhody agrotextilií
I přesto, že oba typy textilií propouštějí vodu i vzduch, půda pod nimi časem degraduje, může plesnivět a stát se útočištěm pro různé škůdce, například slimáky. Je také třeba počítat s tím, že některé vytrvalé plevele je přerostou, případně se na nich uchytí náletové plevele. Pokud plánujete vysazovat trvalky, které mají tendenci mohutnět, textilie pod ně nedávejte. Totéž platí při výsadbě půdopokryvných druhů rostlin. Jejich rozšiřující se kořenový systém by měl problém s prorůstáním textilie. Navíc půdopokryvné trvalky jsou ještě lepší ochranou proti prorůstání vytrvalých plevelů než agrotextilie. Zároveň půdu obohacují.
Textilie pomáhá v každém ročním období
Na jaře textilie chrání rostliny před přízemními mrazíky.
V létě chrání před spálením silným sluncem, přívalovými dešti, kroupami a dalšími povětrnostními podmínkami.
Na podzim udrží potřebnou teplotu před prvními mrazíky, aby stihla dozrát poslední úroda.
V zimě chrání před mrazem do -5°C, sněhem a nadměrnou vlhkostí zvýšením teploty půdy o 2 - 3 °C.
;
Rozdělení agrotextilií
Šířka netkaných textilií sa pohybuje okolo 1,1 m - 15,8 m.
Netkaná textilie bílá
Je určena k zakrývání celých rostlin. Brání slunečnímu úpalu a před jinými povětrnostními podmínkámi, zároveň chrání před škůdci.
Netkaná textilie černá
Skvěle bojuje proti plevelům, protože nepropouští žádné světlo.
Netkaná textilie hnědá
Má stejný efekt jako černá, avšak lépe splývá s okolím. Hodí se pod dekorativní materiály jako piniová kůra nebo hnědá dřevěná štěpka.
Tkaná textilie
Tkaná textilie odděluje zeminu různých vlastností (např. pH), ale zachovává si svou propustnost. Hodí se pod bazén, na zakrytí pískoviště proti kočkám, na oddělení kyselé rašeliny od neutrální a podobně.
Její instalace a malá roztažnost dokáže vyrovnat povrch, proto ji doporučujeme i jako podklad pro příjezdové cesty a chodníky, či dlažbu do zahrady. Díky své propustnosti zabraňuje tvorbě kaluží. Geotextilie se instalují také pod mulčovací kůru. Doporučujeme geotextilie s vyšší gramáží.
Netkaná textilie: použití
Černá netkaná textilie je v zahradě všestranným pomocníkem:
- v hnědo-černé kombinaci je vhodná pod dekorativní materiály
- snižuje míru poškození škůdci
- zvyšuje úrodu o 15 - 20%, (protože rostliny jsou méně poškozené)
- snižuje se míra používání chemie
- úroda dozrává o 1–2 týdny dříve
- zmírňuje výkyvy teplot
- úroda se nešpiní od hlíny a pohodlně se sbírá
- netkanou textilii můžete prát, žehlit, sterilizovat, lepit i šít
Světelná propustnost netkaných textilií klesá o 15 % ročně. Proto na nich první rok pěstujeme např. papriku, rajčata, melouny, protože jsou nejvíce náročné na světlo. Následující rok tam můžete pěstovat okurky, petržel, mrkev, košťálovou zeleninu nebo ředkvičky, a nejméně náročné na světlo jsou špenát a salát.
;