15.10.2020 (Aktualizácia článku: 14.10.2020)
Jak přilákat přirozené nepřátele škůdců do zahrady?
Podzimní a zimní období je pro hmyzožravé ptáky a užitečný hmyz nejnáročnější na přísun přirozené potravy. Zejména ptactvo potřebuje dodat hodně energie pro fungování termoregulačních procesů. Jedinými jejich pomocníky jsme my, jako důkaz výborné péče nám pomohou probudit zahradu po zimním spánku.
Přirozený prostor v zahradě pro ptactvo
Ptáci se na našich zahradách cítí bezpečněji po její periferii. V klidném tichém úkrytu se kromě nich vyskytuje i užitečný dravý hmyz, motýli, ježci, žáby apod. Jako útočiště jim dobře poslouží živé ploty, popínavé rostliny, šípkové růže, hromada kamene a chrastí dřeva z podzimního a zimního řezu stromků.
Kromě tipů, jak zazimovat zahradu, berte zodpovědně také ochranu hmyzožravého ptactva. Umožněte jim přístup k nesesbíranému, málo vyvinutému ovoci, bobulím a šípkům. Více potravy najdou, pokud budete zahradu rýt postupně, po menších plochách.
V zahradě má být dost zelené organické hmoty v podobě mulče, domácího kompostu a vyhrazené neposečené plochy. Kompost však nezužitkujte před zimou (úkryt pro brouky, ještěrky a ježky), ale až na jaře.
Obecné zásady při výběru potravy a úkrytu před zimou
-
Na zimní přikrmování jsou nejvhodnější krmítka a ptačí budky. Jen velmi výjimečně nebo na kratší období jim nabízejte potravu z misek nebo plastových lahví. Ve vlhčím, sychravém počasí může potravu znehodnotit plíseň, některá semínka začnou rašit a klíčit.
-
Potrava má být bohatá na tuky, esenciální mastné kyseliny a bílkoviny. Směs můžete připravit sami, hlavně ať obsahuje semínka slunečnice, kukuřice, prosa, loje a masti.
Nikdy jim nenabízejte chemicky upravovanou stravu. Proto zvažte výběr pečiva, slaniny a oříšků.
-
Zakládat ptačí budky začínáme už na podzim. Musí jít o velmi bezpečné místo, ze kterého je dobrý výhled na predátory. Náletu do budky nemají bránit žádné větve či skleněné plochy.
-
V budce nezakládejte bidýlka, jsou velkým lákadlem pro ptačí nepřátele (kočky, kuny). Budka má být nenápadná, bez výrazných barev. Mnozí ptáci však nadále upřednostní zahnízdění v keřích.
Někteří hmyzožraví ptáci přezimují, respektive jsou vázáni jen na určité místo – například sýkorky a vrabci se méně vyskytují na plochách s podporou pesticidů. Vlaštovky, vrabce a sýčky najdete u kurníků, stájích a v ovocných sadech. Odchytávají mouchy a jiný škodlivý hmyz. Celkový efekt se znásobuje používáním přípravků proti žravému a savému škodlivému hmyzu.
-
Důležité jsou pro ně také napajedla - miska s čistou vodou zabezpečená proti převrhnutí kamenem.
Užitečný hmyz
Mezi nejužitečnější a nejvíce ohrožené patří čmeláci a včely. Jsou velmi citliví na jednodruhovou výsadbu, nadměrné postřiky v zahradách a omezený výskyt ovocných a medonosných rostlin (bezinky, růže, meduňka, jetel, šalvěj). Na medonosných rostlinách si pochutnávají také užiteční motýli. Tyto zmíněné rostliny vysazujte ve smíšených záhonech rovnoměrně po celé zahradě.
Nevíte, jak se zbavit mšic, roztočů a jiných škůdců? V zahradách podpořte výskyt zlatooček, které nejraději přezimují v teple u vás za oknem. Také vytvořte z květináčů úkryt pro škvory . Berušky a střevlíky najdete pod kůrou stromů nebo pod kameny. I to jsou důvody, proč musí být v souladu přirozené (zelené, neupravené) prostředí našich zahrad a lidských zásahů do ekosytému.