21.03.2022 (Aktualizácia článku: 21.05.2024)
Jak pěstovat a stříhat oleandr?
Také jste podlehli nádherným oleandrům a chcete do zahrady vnést atmosféru letních přímořských destinací? Řekneme vám více o tom, jak je správně pěstovat. Věděli jste, že správný střih může podpořit jejich kvetení?
Pěstování Nerium oleander (Oleandr obecný)
Okrasnou středomořskou rostlinu pěstujeme v našich podmínkách ve většině případů v květináči nebo jiné dekorativní a funkční nádobě. Tak dosáhneme mobility rostliny a můžeme ji na zimu přenést do teplejšího prostoru, co pro své přežití v našich podmínkách nezbytně potřebuje.
Rostlině dopřejeme plné sluneční světlo, případně místo chráněné před deštěm a silným větrem, čímž ochráníme kvetoucí květenství oleandru. Čím více slunce mu dopřejeme, tím krásněji a vydatněji bude kvést.
Hnojení oleandrů
Aby nám oleandr krásně kvetl, potřebuje nejen dostatek slunce a vody, ale také pořádnou výživu ve formě speciálního hnojiva. Hnojíme v době vegetace, kdy se intenzita slunečního světla prodlužuje, země se otepluje a oleandry vytahujeme ven na terasy, balkóny a zahrady.
Začít s hnojením můžete již v březnu a pokračujte až do října. Jak často a jakým množstvím bude rostlina hnojena, záleží na typu hnojiva.
Oleandr: přezimování a zimní spánek
Před příchodem prvních mrazů by měl být váš oleandr již zazimovaný. Pro zazimování oleandru si vyberte světlou místnost s teplotou 5-10 °C. Snížená teplota způsobí, že se funkce rostliny zpomalí. Právě proto během zimování rostliny to nepřehánějte se zálivkou. Rostlinu stačí zalít jednou/dvakrát do měsíce.
Pěstování oleandru ve volné půdě
Obecně platí, že oleandr snáší i mínusové teploty do -5 °C. V teplejších jižních oblastech Česka ho proto někteří úspěšně pěstujíi ve volné půdě. Úspěšnému pěstování oleandru "na volno" nepomůže, pokud oleandr zakryjete. Listy začnou plesnivět a rostlina ztratí hodně energie bojem s chorobou, což zpozdí kvetení. Pokud nemůžete oleandru v záhonu přes zimu nabídnout teplejší místo v závětří, raději takové pěstování neriskujte. I když kořen pravděpodobně přežije, nadzemní část rostliny umrzne a na květy si budete muset počkat celý rok.
Oleandr a jeho stříhání
Na oleandr opatrně. Nevykonávejte žádné radikální řezy, pokud to není nezbytné. Můžete tím oleandr připravit o kvetení, možná i na několik sezón.
Oleandrům ponecháváme keřovitý vzhled, který v osazené nádobě krásně vynikne. Celou alchymií keřovitého a kvetoucího oleandru je pravidelný řez brzy na jaře (únor – březen) a na podzim (po odkvetení).
Čím dříve a čím menší řez se provede na oleandru, tím krásněji bude kvést. Řez přizpůsobte tomu, aby opticky vytvářel košatý a vyvážený keř – nemusíte stříhat každou malou větvičku.
Náš tip
Oleandr (Nerium Oleander) Květy se objevují na dvouletém dřevě. Mějte to na paměti při jeho řezu a ponechte loňské nové výhonky.
Kdy stříhat oleandr?
Na jaře odstraňujte staré, suché nebo nevzhledné větve uvnitř oleandru, toto odstranění přivede světlo do vnitřku oleandru. Na podzim odstraňte suché a odkvetlé květy rostliny.
Podívejte se na danou větev, kterou chcete zastřihnout. Odstřihněte cca ¼ její délky, což může u vzrostlého oleandru představovat pět, maximálně deset centimetrů. Vyhnete se tím přílišnému zkrácení oleandru, které by mohlo přinést více škody než užitku.
Odvážlivci se mohou pustit i do dekorativního tvarování tohoto keře – například vytvořit kmínek a košatou korunu, podobně jako to vidíme u malých stromů pěstovaných v květináčích nebo zakrslých druzích stromů. Také je možné si takovýto stromkový oleandr koupit již připravený na trhu.
Krásný, ale jedovatý
Celá rostlina je jedovatá. Dřevo z oleandru ani nepalte a při stříhání použijte rukavice. Dávejte pozor, aby se vám jedovatá šťáva nedostala do rány nebo očí.
Nezapomeňte své mladé rostlinky přesazovat každé 2-3 roky a pravidelně hnojit. Jelikož se rostlina pěstuje v květináči, nemá žádný zdroj přísunu živin. Právě proto je hnojení tak důležité.
Nemoci oleandr neobcházejí
Vlhké a chladné počasí způsobuje oleandrům vážná i méně vážná onemocnění, které působí neesteticky. Projevují se především na listech. Častým jevem je šedá plíseň na listech oleandru, která se postupně rozšiřuje i na květy, proto je třeba zasáhnout okamžitě. Při začínajících projevech stačí napadené listy odstranit a zbytek umýt mýdlovou vodou. Můžete však použít i postřik proti plísním na okrasné rostliny, například ekologický. Natura hydrogénuhličitan. Pokud se plíseň rozšířila na celou rostlinu a přidružily se i další choroby či škůdci (což je častý jev), rostlinu raději radikálněji ostříhejte a důkladně ošetřete vhodným fungicidem.
Kromě plísní se u oleandrů můžete setkat se spálou, která se projevuje černými skvrnami na listech. Jde o vážnější onemocnění, které může rostlinu fatálně zničit. Je nebezpečné také tím, že se často objevuje během zimních měsíců, kdy oleandru věnujeme méně pozornosti, takže můžeme spálu přehlédnout nebo ji zaměnit za běžné a přirozené opadávání listů. Stejně jako v případě plísní této chorobě vyhovuje chladné a vlhké počasí.
I když je oleandr jedovatý, škůdcům to vůbec nevadí. Nejčastěji ho napadají mšice sytě oranžové barvy. Na boj s nimi zvolte nejspolehlivěji působící Mospilan 20 sp nebo Karate zeon 5 cs. Tyto mšice jsou velmi vytrvalé, proto postřiky po dvou týdnech opakujte.
Jak rozmnožit oleandr?
Novou rostlinu oleandru si vypěstujete opravdu jednoduše. Rychlejší cesta je nechat zakořenit jednoleté výhony ve vodě. Vodu často měňte a při výběru výhonků zvolte takový, který ještě nenakvétá. Druhou, složitější cestou je výsev rostliny ze semen. Najdete je v podlouhlých „tyčinkách“ vytvořených po odkvětu květů.