Padlí broskvoně
Charakteristika choroby
Na mladých listech na koncích letorostů vznikají bílé skvrny, které se postupně zvětšují. Tyto listy se deformují, hnědnou a předčasně opadávají. Bílé skvrny vznikají i na letorostech, které se pak deformují, zastavují růst a od vrcholů zasychají. Nejvýraznější, i když méně časté, je poškození plodů, kde vznikají okrouhlé postupně se zvětšující skvrny, které jsou nejdříve bělavé, později hnědé. Dojde-li k časné infekci plodů, jsou tyto deformované a praskají. Nejnáchylnější jsou nektarinky, z běžných odrůd pak především odrůda Sunhaven. Napadány jsou však i mandloně a broskvomandloně. Stejný původce, ale jiná jeho forma, je původcem padlí na růžích.
Životní cyklus
Patogen přezimuje myceliem v pupenech a nebo plodnicemi. K infekci dochází většinou za vyšší teploty a při vysoké a nebo střídavé vlhkosti.
Nepřímá ochrana
Preventivní opatření spočívající hlavně v provzdušnění porostu a výběrem vhodného stanoviště.
Chemická ochrana
V oblastech a porostech s pravidelným výskytem padlí broskvoní se první ošetření doporučuje měsíc po odkvětu, nejpozději však při prvních příznacích. Ošetření je většinou třeba několikrát opakovat. Intervaly mezi postřiky jsou závislé na klimatických podmínkách a náchylnosti pěstované odrůdy. Mladé plody jsou nejnáchylnější do velikosti 2,5 až 3 centimetrů.